,

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس طبق آمار جامعه جراحان امریکا بوتاکس از زمان دریافت تاییدیه از سازمان غذا و داروی امریکا  FDAبه یکی از شایعترین و پرکاربردترین و همچنین کم تهاجمی ترین روش  در زیبایی تبدیل شد و بیش از 3 میلیون مراجعه  در سال جهت استفاده از بوتاکس برای کاربرد زیبایی  دارد.

تزریق بوتاکس

*تزریق بوتاکس برای از بین برن چین و چروک های صورت که در اثر انقباضات عضلات صورت ایجاد میشوند، استفاده میشود.جالب است بدانید که به منظور پیشگیری از ایجاد این چین ها و یا حتی برطرف کردن آنها می توانید از تزریق بوتاکس و همچنین میکرونیدلینگ بهرمند شد.  تزریق بوتاکس درواقع سمی عصبی میباشد که از نوعی باکتری تهیه شده است و درصورتی که مقادیر کمی از این سم به داخل عضلات خاصی تزریق شود، موجب  فلج شدن آن عضلات می شود.

* به همین خاطر عضله پس از تزریق بوتاکس دیگر قادر به منقبض شدن نمیباشد و دیگر چین پوستی ایجاد نخواهد شد درواقع بوتاکس بعد از تزریق، جذب عضله خواهد شد و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌شود.

* در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین جلوگیری می‌کند، در نهایت دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و کاهش انقباض عضله باعث صاف شدن چروک های پوستی در منطقه درمان شده میشود.توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس درمانی دائمی برای از بین بردن چین و چروک های صورت نمیباشد چراکه تاثیر بوتاکس موقت میباشد و پس از 3 الی 6 ماه از بین می رود و برای حفظ اثر آن نیاز به تزریق مجدد می باشد.

botoxinjection

 مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

 • چند ساعت قبل از تزریق بوتاکس، هرگونه مواد آرایشی را از روی پوست خود پاک کنید. بهتر است صورتتان را با آب گرم و صابون ملایمی بشویید تا پوستتان کاملا تمیز بشود.
 • قبل از تزریق بوتاکس، آرامش خود را حفظ کنید.
 • از مصرف الکل، سیگار و قلیان هم نیز خودداری کنید.
 • پزشکها توصیه می کنند که چند ساعت قبل از تزریق بوتاکس، ورزش کنید چراکه ورزش می تواند تاثیر خوبی در آمادگی بیمار برای تزریق بوتاکس داشته باشد.
 • به مدت یک هفته قبل از بوتاکس، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید چراکه احتمال خونریزی را هنگام تزریق بوتاکسافزایش می دهد. اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.
 • تا یک هفته از مصرف ویتامین E ، روغن ماهی، امگا 3 خودداری کنید چراکه احتمال خونریزی را در حین تزریق بوتاکس افزایش خواهد داد.
 • قبل از تزریق بوتاکس و در جلسه مشاوره، در صورت داشتن بیماری و یا آلرژی خاص، حتما پزشکتان را در جریان بگذارید. اگر سابقه تزریق بوتاکس دارید و یا در سال های اخیر عمل جراحی انجام داده اید، حتما به پزشک اطلاع بدهید.

botoxinjection

نحوه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس توسط کارشناسان متخصص انجام می شود که با آناتومی صورت آشنا هستند و معمولاً الزامی میباشد که قبل از جراحی تزریق بوتاکس مشاوره لازم به شما ارائه داده شود. در جلسه مشاوره وضعیت سلامتی و سابقه بیماری شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اهداف مورد نظر شما از انجام تزریق بوتاکس بررسی می شود. در ادامه لازم است نواحی خاص بدن که تزریق بوتاکس به آنها صورت خواهد گرفت مورد بررسی قرار گیرد و جزئیات این روش به همراه خطرات آن و همچنین مراقبت های لازم بعد از انجام تزریق بوتاکس به اطلاع شما برسد.

در این زمان نیاز میباشد صورت بیمار بطور دقیق بررسی شود تا با توجه به آناتومی آن محل های دقیق تزریق بوتاکس مشخص شود. در جلسه مشاوره همچنین سوالات بیمار مطرح شده و پاسخ داده می شود و در ادامه در صورتی که بیمار مایل به استفاده از این روش درمانی باشید، امکان انجام آن بعد از جلسه مشاوره وجود خواهد داشت.

نکات مهم قبل ار تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس، از صورت شما عکس گرفته خواهد شد به این خاطرکه بیمار قادر به مقایسه وضعیت خود پس از عمل باشد و همچنین با این عکس مقدار بهبود در ظاهر خود را ارزیابی کنید.

 یک رضایت نامه نیز در اختیار شما قرار می گیرد که نیاز به امضاء توسط بیمار دارد و به همراه آن خلاصه ای از سابقه سلامتی بیمار و نیز هر گونه مسائل مربوط به نوع تزریق تجویز شده و آلرژی ها و شرایط درمانی که ممکن است شما داشته باشید، ارائه خواهد شد.

نحوه تزریق بوتاکس به این صورت میباشد که پودر با محلول سدیم کلرید ۰٫۹% استریل رقیق شود و سپس مایع تهیه شده به یک سرنگ وارد می شود. تزریق این ماده با استفاده از یک سوزن بسیار نازک انجام شده و به همین خاطر این تزریق برای بیمار بسیار قابل تحمل میباشد.

بیمار ممکن است حتی وارد شدن سوزن در پوست خود را نیز حس نکند. ممکن است قبل از تزریق از مواد بی حسی برای بیمار استفاده شود. در این حالت لازم است مقداری ماده بی حسی در هر ناحیه استفاده شود و در این زمان ناحیه هایی که قرار است تزریق بوتاکس در آنها انجام شود بی حس خواهد شد. تزریق نهایی فقط چند دقیقه طول خواهد کشید.

botoxinjection

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • بیمار می تواند با حرکاتی مثل اخم و خنده به حرکت مواد تزریق شده در زیر پوست (بمنظور رسیدن این مواد به قسمت مورد نظر) کمک زیادی رساند.
 • بعد از تزریق بوتاکس، بهتر است به مدت یک ساعت بنشینید.
 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کبودی بسیار موثر است.
 • تا دو هفته بیمار نباید از لیزر برای صورت خود استفاده بکند.
 • بعد از تزریق بوتاکس، ار شستن صورتتان با آب داغ اجتناب کنید.
 • تا 24 ساعت از لوازم آرایشی استفاده نکنید. استفاده از لوازم آرایشی بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، باعث جابجایی ماده و حتی عفونت پوستی می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش نیز خودداری کنید.
 • هنگام خوابیدن، بیمار نباید روی صورت خود بخوابد.
 • تا یک هفته از داروهایی مانند آسپرین و ژلوفن استفاده نکنید چراکه موجب کبودی صورت می شوند.
 • تا یک هفته سیگار و قلیان نکشید و از مصرف الکل و مواد حاوی کافئین نیز خودداری کنید.
 • به مدت 4 الی 5 ساعت بعد از تزریق ، دراز نکشید و خودتان را به سمت جلو خم نکنید. در 4 ساعت اول خوابیدن نیز برای بیمار ممنوع میباشد
 • از تمام داروهایی که متخصص برایتان تجویز کرده است، سر وقت و منظم استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب کنید.
 • تا یک هفته رفتن به سونا، استخر و جکوزی ممنوع است.

botoxinjection

تزریق بوتاکس برای درمان کدام قسمت های بدن مناسب میباشد

 • برطرف کردن خط های پیشانی ، خط ابرو ، چین و چروک های عمودی پیشانی
 • برطرف کردن چین و چروک های دور چشم و خط های زیر چشم
 • برطرف کردن چین و چروک های اطراف بینی
 • برطرف کردن عدم تقارن پلک‌ها یا ابروها
 • برطرف کردن چین و چروک های دور لب
 • لیفت ابرو و فرورفتگی چانه
 • رفع افتادگی پلک
 • برطرف کردن خط لب ، خط فک
 • اصلاح سوراخ های بینی

علاوه بر موارد گفته شده ، تزریق بوتاکس با انسداد مسیر مواد شیمیایی فعال‌کننده غدد تعریق برای درمان تعریق مفرط زیر بغل نیز استفاده می شود. تزریق بوتاکس همچنین برای مواردی مانند زاویه دار کردن صورت ، اصلاح لبخند لثه ی ، درمان عدم تقارن در صورت و غبغب نیز دارای تاثیر میباشد و اثرات بسیار خوبی و معجزه آسایی در درمان سردردهای میگرنی داشته است.

افرادی که در صورت خود دچار چین و چروک عمیق هستند می توانند با تزریق بوتاکس این خطوط را کم کنند ، اما باید فراموش نکنید که چین و چروک های عمیق به صورت کامل با بوتاکس برطرف نمی شوند .

تزریق بوتاکس

استحمام بعد از تزریق بوتاکس

یکی از مواردی که برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کرد استحمام است که افراد زیادی با آن مشکل دارند. مسلما حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس هیچ گونه مانعی ندارد اما نکته ای که باید به آن توجه کنید و جزو موارد مراقبت بعد از تزریق بوتاکس است گرمای زیاد آب است. بالا بودن دمای آب باعث می شود ماده تزریق شده تغییر حالت دهد و نتیجه نامطلوبی از تزریق بدست آید. بنابراین سعی کنید از ماندن در وان حمام، پاک کردن صورت با آب بسیار داغ و یا استفاده از حمام بخار پرهیز کنید.

تایید صلاحیت  مرکز یا فرد تزریق کننده بوتاکس

امروزه در مطب هاي زیبایی، مطب پوست، دندان پزشکی ها و حتی در برخی آرایشگاه ها بوتاکس تزریق می‌کنند!اما پیش از تزریق بوتاکس حتما از صلاحیت کسی که می‌خواهد تزریق را انجام دهد اطمینان حاصل کنید و با خبر شوید که آیا دوره هاي تخصصی تزریق هاي زیبایی را گذرانده هست یا نه.

تزریق بوتاکس

مدت تاثیر هر بار تزریق بوتاکس چقدر است

پس از تزریق بوتاکس فرد باید هر ۴ الی ۶ ماه یکبار مجدداً این کار را تکرار کند، زیرا بوتاکس همیشگی نیست و بعد از مدتی از بین می‌رود و باعث می‌شود چین و چروک‌های صورت پس از مدتی به حالت طبیعی خود بازگردد.

فعالیت های بعد از تزریق بوتاکس

قطعا مراقبت بعد از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد آن خواهد داشت و باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. اما همه موارد به مباحث ذکر شده محدود نمی شود و باید نکات بیشتری را مد نظر قرار دهید. معمولا بیماران بعد از تزریق بوتاکس به فعالیت های عادی خود مانند حمام آفتاب و یا سونا ادامه می دهند این موارد تاثیر زیادی بر بوتاکس دارد و می تواند اثرات آن را از بین ببرد. سعی کنید به مدت 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

نیم ساعت پس از این کار باید به مدت 10 تا 15 دقیقه یک بار اجازه دهید عضلات صورت استراحت کنند. استفاده از آب انبه تاثیر زیادی بر کاهش کبودی و ورم دارد. ماده ای که برای تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرد بین 3 تا 5 روز به فرصت احتیاج دارد تا بهترین نتیجه را نشان دهد. بیشترین نتیجه تزریق بوتاکس تقریبا بعد از 14 روز از تزریق قابل مشاهده است.

تزریق بوتاکس

راه هایی جهت مقابله با عوارض جانبی بوتاکس بعد از عمل

برای مقابله با عوارض جانبی بوتاکس که بعد از تزریق بوتاکس بوجود می آیند بهتر است نکاتی را رعایت کنید که در ذیل آمده است.:

**استفاده از کمپرس یخ برای کاهش و از بین رفتن کبودی و درد پس از تزریق بوتاکس یکی از راه های مقابله با عوارض جانبی بوتاکس است. فقط دقت کنید که بخ را داخل حوله یا نایلون بگذارید تا مستقیم با پوست تماس نداشته باشد و اینکار را بمدت 15 دقیقه ادامه دهید.

**گاهی تزریق بوتاکس باعث ورم و التهاب و سردرد می شود که می توانید برای این کار از داروهای ضد درد غیر استروییدی استفاده نمایید. داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای این کار بسیار مناسب هستند.

تزریق بوتاکس

**یکی دیگر از راه های مقابله با عوارض جانبی بوتاکس، اجتناب از ورزش کردن بمدت 24 ساعت پس از تزریق است که باعث پخش شدن سم بوتاکس در کل بدن می شود.

**عواملی مانند تورم، درد، التهاب، کبودی و خونریزی پس از بوتاکس طبیعی است اما اگر عواملی مانند ورم و درد در چشم ها، درد قفسه سینه، تغییر صدا، مشکل تنفسی و ضعف عضلانی را مشاهده نمودید، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

**یکی دیگر از راه های مقابله با عوارض جانبی بوتاکس این است که حتما یک نفر را همراه خود ببرید زیرا پس از عمل بدلیل محدودیتی که در حرکت پلک ها بوجود می آید امکان کم شدن بینایی وجود دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =