درباره کاشت مو

کاشت مو

درباره کاشت مو

درباره کاشت مو و تعریف آن باید گفت که کاشت مو یا تراکاشت مو به جراحی ریشه های مو که از قسمت اهدا کننده، به قسمت های بی مو و یا کم مو (در حال ریزش) زده می شود گفته می شود؛ به عبارت دیگر ترمیم و درمان موهای از دست رفته و جایگزینی مو را کاشت مو می نامند.

کاشت مو

نکته مهم درباره انتخاب متخصص کاشت مو

برای انتخاب یک پزشک کاشت مو خوب باید حتما بدانید که مهارت های او تا چه اندازه خوب است و تا چه حد درباره کاشت مو حاذق است و همینطور پزشک بورد تخصصی و یا جراحی پلاستیک را داشته باشد.

تجربه یک پزشک و مهارت آن در عمل کاشت مو در حد چشم گیری تاثیر دارد. پزشکان خود نیز باید حتما قبل از ورود به این کار تجربه کافی کسب کنند. پزشکانی که تنها گواهی دوره تخصصی پیوند مو را دارند قابل اطمینان نیستند و تجربه لازم برای انجام این کار را ندارند. یک پزشک خوب به غیر از مدرک و مهارت باید صبر و حوصله و دقت بالایی داشته باشد.

دلیل ریزش مو چیست

درباره کاشت مو و دلیل ریزش مو حتما باید قبل از عمل با پزشک صحبت کرد. در اکثر آقایان ریزش مو ارثی است و یا تغذیه نامناسب، فشار عصبی و حتی استرس می تواند روی آن تاثیر بگذارد.

کاشت مو

سن مناسب برای کاشت مو

درباره کاشت مو در سن مناسب باید گفت که کاشت مو معمولا در سنین کم و زیر 23 سال انجام نمی گیرد و توصیه نمی شود؛ زیرا موی طبیعی سر از بالای 23 سال شروع به ریزش شدید می کند.

در افرادی هم که سن بالا دارند پزشک آنها باید این نکته را در نظر بگیرد که ممکن است نواحی و قسمت هایی که مویی کاشته نشده ریزش صورت بگیرد. هرچند این احتمال کمتر پیش می آید اما پزشک باید فرم کاشت را با این احتمال انجام دهد.

انواع روش های کاشت مو

کاشت مو

درباره کاشت مو: برای آشنایی با انواع روش های کاشت مو و انواع راهها درباره کاشت مو، در زیر به انواع روش های کاشت مو اشاره شده و درباره کاشت مو با این روش توضیحاتی ارائه شده است.

1-کاشت مو به روش جراحی fut

درباره کاشت مو به این روش می توان گفت که این نوع کاشت باید در اتاق عمل انجام شود. در این روش یک لایه از پوست سر را به شکل نواری برش می زنند. این برش به اندازه 2 سانتی متر است و بعد از برداشتن لایه آن را تکه تکه می کنند تا فولیکول مو از لایه ها جدا شود

سپس از همان فولیکول برای کاشت در جای مناسب استفاده می کنند.این روش عوارضی هم برای بیمار خواهد داشت که می توان به کشیدگی پوست گردن و یا به جا ماندن زخم روی سر اشاره کرد.

2-کاشت مو به روش غیر جراحی fit

برعکس روش قبلی، درباره کاشت مو به این روش می توان گفت که نیازی به جراحی در اتاق عمل ندارد. در این روش پزشک با یک سوزن بسیار نازک موی سر را جدا کرده و از طریق آن در جای مناسب کاشت را انجام می دهد.

این روش با یک پانسمان جزئی به اتمام می رسد اما باید توجه داشت که این روش و حتی روش قبلی خستگی های زیادی را به همراه دارد. مهم ترین نکته درباره کاشت مو به این روش این است که در این روش ممکن است به اندازه کاشت رویش وجود نداشته باشد.

کاشت مو

3-کاشت مو به روش sut

درباره کاشت مو به این روش باید گفت که در این روش که اکثر افراد از آن استفاده می کنند نیازی به هیچگونه پانسمان یا جراحی نیست. این روش در بین دیگر روش های کاشت بهترین روش است.

این کاشت با دستگاه و توسط پزشک تا 14000 هزار تار موی واقعی صورت می گیرد. در این روش خوبی های بسیاری وجود دارد و یکی دیگر از آنها رویش مو به صورت طبیعی است. از دیگر مزایای ای این روش این است که به دلیل کاشت در یک مرحله، فولیکولهای مو سالم می ماند و از بین نمی رود.

4-کاشت مو به روش bht

درباره کاشت مو به این روش تفاوت هایی نسبت به روش های قبل وجود دارد. در روش های قبل از موی سر برای درمان طاسی استفاده می شد اما در این روش، موی قابل کاشت از موی بدن گرفته می شود.

در این روش پزشک مجبور به برداشت مو از بدن می شود زیرا بیمار فولیکول کافی برای کاشت در سر ندارد. نام این روش کاشت را روش مکملی هم می گویند. پزشک باید برای این نوع کاشت تمام جوانب را در نظر بگیرد زیرا پر پشت بودن موی بدن دلیل مناسبی برای استفاده از آن نیست.

کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت موی سر

1-مصرف هرگونه مکمل و پروتئین را قبل از عمل کاشت مو متوقف کنید

2-حتماً شب قبل پیوند ۶-۸ ساعت خواب خوب و با آرامش داشته باشید

3-در هنگام رفتن به کلینیک برای کاشت مو، حتماً ۱ نفر همراه داشته باشید

4-قبل پیوند، لباسی بپوشید که دکمه داشته باشد تا مجبور نشوید آن را از سر دربیاورید
5-چند روز قبل از درمان، از مصرف سیگار، الکل و … خودداری کنید

کاشت مو

5-در صورت مصرف دارو برای دیابت و یا داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپیرین و یا هرگونه داروی دیگر، حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید

6-همچنین درصورتی‌که سابقه بیماری درگذشته دارید باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا عمل بی‌خطری را تجربه کنید

7-باید قبل از درمان، با تجویز پزشک، آزمایش‌های لازم ازجمله آزمایش خون و … را انجام دهید

8-در صورت بلند بودن موی سرتان، آن را کوتاه کنید تا پوست سر به‌آسانی قابل‌مشاهده باشد. چراکه موی بلند، قسمت کم موی سر که قرار است در آن پیوند انجام شود را می‌پوشاند

9-قبل از درمان موهای خود را به‌خوبی شستشو دهید و از مصرف هرگونه ژل و روغن و … خودداری کنید

10-قبل از عمل، یک صبحانه و یا ناهار خوب و سبک و قابل‌هضم داشته باشید و به‌هیچ‌وجه غذای تند، چای، قهوه و کافئین نخورید

11-درصورتی‌که شوره سر دارید حتما قبل از کاشت مو ، از جراح خود در مورد برطرف کردن آن سوال کنید و از ۳ روز قبل از پیوند از کتوکونازول، اسکراب، شامپوی مخصوص و … استفاده کنید

جایگزین های کاشت مو

کاشت مو

درباره کاشت مو: برای بعضی اشخاص کاشت مو توصیه نمی شود در عوض آنها باید موهای خود را تقویت کنند و ویتامین لازم را به مو برسانند تا ریزش مو کاهش یابد و به مرور قطع شود.

در این روش باید از پکیج های تقویتی prp و مزوتراپی استفاده شود. قرص هایی مانند ماینوکسیدیل توصیه نمی شود زیرا بعد از قطع مصرف قرص دوباره ریزش مو شروع می شود.

 عوارض بعد از عمل و ریسک کاشت مو چیست 

درباره کاشت مو: امروزه با کاشت به روش sut نتیجه تقریبا صددرصدی را خواهید گرفت که روش مناسبی است اما اگر می‌خواهید از روش‌های قدیمی استفاده کنید باید حتما مراقب ریسک‌ها و عوارض بعدازآن باشید. از عوارض بعد از کاشت می‌توان به سردرد، سوزش- تورم و … اشاره کرد.

باید و نبایدهای بعد از  جراحی کاشت مو

افرادی که قصد انجام عمل کاشت مو دارند باید بدانند که بعد از کاشت، کارشان تمام نشده و حتماً باید بعد از عمل مراقبت‌های لازم را به عمل آورند و نباید برخی کارها را انجام دهند. در زیر به برخی از این بایدها و نبایدها اشاره می­ کنیم :

1-به هیچ نباید تا چند روز بعد از کاشت، در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید مخصوصاً اگر پوست سرتان هنوز تورم دارد. ولی اگر مجبور شدید بیرون بروید حتماً باید سر خود را با کلاه بپوشانید.

2-تا چند روز پس از کاشت، طبیعی است که پوست سر کمی خارش و درد داشته باشد که این از عوارض جانبی کاشت مو می‌باشند و هیچ‌گونه جای نگرانی نیست. به‌هیچ‌عنوان در چنین مواقعی پوست سرخود را نخارانید، نمالید و تمیز نکنید. چراکه ممکن است در چنین مواقعی شانس رویش موهای کاشته شده را از دست بدهید.

کاشت مو

3-تا پنچ روز بعد از کاشت مو به‌هیچ‌عنوان مشروبات الکلی مصرف نکنید.باید تا یک ماه پس از کاشت مو از مصرف سیگار بپرهیزید چراکه سیگار، خون‌رسانی به سر را کاهش می‌دهد و ازآنجاکه جریان خون برای رشد موها امری ضروری می‌باشد،

بنابراین قطع مصرف سیگار در این مدت باعث رشد بهتر و سریع‌تر موها می‌شود. توصیه می‌شود برای اینکه بیماران بتوانند در این مدت به میل کشیدن سیگار غلبه کنند، از چند ماه قبل از کاشت مو، برای ترک سیگار اقدام کنند.

آیا برای کاشت مو می‌توان از موهای بدن استفاده کرد

معمولا پزشکان استفاده از موهای بدن را برای کاشت مو در سر استفاده نمی‌کنند. چراکه ضخامت و حالت مو در سر و بدن با یکدیگرمتفاوت است و همچنین کیفیت موهای بدن نسبت به موی سر پایین می‌باشد و تراکم مو در سر بیشتر از تراکم مو در اطراف بدن می باشد.اما گاهی مواردی پیش می‌آید که پزشکان مجبورمی شوند از موهای دیگر قسمت‌های بدن به‌عنوان اهداکننده برای پیوند مو استفاده کنند.

معمولا زمانی که موهای سر بسیار نازک هستند و نمی‌شود از آن‌ها به‌عنوان پیونددهنده در کاشت مو استفاده کرد، می‌توان از موهای دیگر قسمت‌های بدن استفاده کرد. در حالت کلی می‌توان از قسمت‌هایی از بدن مثل سینه، ریش، پشت و پاها به‌عنوان اهداکننده استفاده کرد، البته به شرطی که چگالی مو در این قسمت‌ها به‌اندازه کافی باشد.

برای موفق آمیز بودن کاشت مو در این حالت، باید از تعداد بیشتری از موهای بدن استفاده کرد.درروش پیوند مو با استفاده از موهای بدن، کیسه‌های ترشحی را از دیگر قسمت‌های بدن برمی‌دارند و به قسمت جلوی سر که مو ندارد منتقل می‌کنند.

کاشت مو

نگرانی بیماران بعد از کاشت مو با موهای بدن

معمولا بیمارانی که در کاشت مو برای سر، از موهای بدنشان استفاده کرده اند نگران موارد زیر هستند:

  • تفاوت در ساختار بین مو و موی بدن
  • فرآیند برداشتن موهای بدن
  • ناسازگاری میان موی سر و موی بدن
  • مرگ مو در دو یا سه سال بعد از کاشت مو

نکاتی درباره  مراقبت های بعد از کاشت مو

کاشت مو

1-به مدت یک هفته پس از عمل، هیچ‌گونه فعالیت ورزشی انجام ندهید. پس‌ازاین مدت هم می‌توانید برخی ورزش‌های سبک انجام دهید ولی تا ۶ ماه پس از کاشت نباید ورزش‌های سنگینی مثل والیبال، بسکتبال، فوتبال و … انجام دهید

.فعالیت‌هایی که باعث عرق ریختن زیاد می‌شوند را تعطیل کنید چراکه عرق احتمال ابتلای پوست سر به عفونت را افزایش می‌دهد. تا یک ماه پس از عمل از رفتن به سونا خودداری کنید.

2-زیاد خم نشوید و تا یک هفته از فین کردن شدید خودداری کنید.بهتر است ازدستورالعمل‌های جراح خود به‌خوبی پیروی کنید تا دوران نقاهت شما پس از عمل به حداقل برسد.

3-بهتر است بدانید که رشد موهای جدید ممکن است معمولاً ۳- ۴ ماه و حتی تا ۶ ماه هم طول بکشد. معمولاً افراد در این مدت با نگرانی منتظر رشد موهای خود هستند. توصیه می‌شود به‌جای نگرانی، خود را مشغول کار یا سرگرمی‌های موردعلاقه  خود  کنند تا گذر زمان را زیاد احساس نکنند.

بهترین روش کاشت مو در ایران و جهان چیست ؟

دریاره کاشت مو

انتخاب یک روش صرف اینکه جدیدترین روش کاشت موی دنیا یا بومی شده در ایران باشد کاملا اشتباه هست. شاید با جستجوی زیاد در اینترنت به روش کاشت موی FUE به عنوان بهترین روش کاشت مو در جهان برسید، اما آیا واقعا این روش بهترین روش کاشت مو است؟ اگر شرایط برای انجام این روش مهیا نباشد یا متقاضی کاشت مو فرصت انجام کار برای دو روز کامل را نداشته باشد باز هم می توان از این روش به عنوان بهترین روش کاشت مو نام برد ؟

با کمی جستجو شاید تصمیم بگیرید کاشت مو به روش SUT یا FIT را به عنوان بهترین روش کاشت مو در ایران انتخاب کنید. بازم هم باید از خود سوالات قبلی را بپرسید. حتی در مورد روش SUT اگر تبحر کافی در کار با دستگاهی که وظیفه برداشت فولیکول های مو را دارد نباشد بیشترین میزان آسیب به گرافت های مو توسط این روش انجام می شود.

ما برای اینکه تصمیم درست و انتخاب کاملی برای کاشت موی خود داشته باشید همه روش های استاندارد حال حاضر دنیا را جهت انتخاب بهترین روش کاشت مو بررسی کرده ایم.

بررسی اینکه آیا به کاشت مو نیاز دارید؟

اینکه آیا شما واقعا به کاشت مو نیاز دارید یا نه، مسئله ای است که البته تشخیص آن به پزشک و متخصص کاشت مو بستگی دارد. معمولا برای بیشتر افرادی که دچار کم پشت شدن مو و یا طاسی موی سر به صورت ارثی شده اند، روش های کاشت مو تجویز می شود.

به ویژه کاشت مو به روش Sut که جدیدترین و بهترین روش است. در مواردی که فرد به اندازه کافی هنوز مو بر سر دارد و ریزش مو شدید نشده و یا سن و سالش مناسب است، از روش هایی مانند روش prp و یا مزوتراپی می توان استفاده کرد که البته مجددا تاکید می کنیم تشخیص اینکه کدام تکنیک و روش مناسب است بر عهده پزشک است نه خود فرد.

کاشت مو

نواحی که می‌توان در آن کاشت مو انجام داد

یکی از مزیت‌های دیگر عمل کاشت، عدم محدودیت در ناحیه کاشت می‌باشد. به این ترتیب می‌توان در نواحی ذیل کاشت مو را انجام داد.

1-سر

2-کاشت در قسمت سبیل

3-کاشت در ناحیه قرار گیری مژه‌ها

4-ریش

5-ابروهاونواحی هستند که هر یک با توجه به تشخیص متخصص قابلیت انجام عمل کاشت را خواهند داشت.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =