ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب ماده‌ای است که بر روی سطح پوست قرار داده می‌شود تا پوست را در مقابل اثراتی که برای پوست ضرر دارد محافظت کند.

ضدآفتاب

Sunscreen

این ماده را با فرمولاسیون‌های مختلفی تهیه‌شده و عرضه می شود و اگر به‌درستی استفاده  شود می‌تواند تا حدی مانع تاثیر منفی اشعه فرابنفش آفتاب روی پوست شود، زیرا نور خورشید و اشعه فرابنفش  بیشترین تأثیر را در پیری زودرس پوست دارد که به‌صورت چین و چروک،لک ،کک‌ومک، افتادگی پوست و کاهش  قدرت دفاعی سرطان پوست و … خود را نشان می‌دهد.

اثرات نور آفتاب

این کرم از طول‌ موج‌های مختلفی تشکیل‌شده است. اشعه ماوراءبنفش طول‌موج خاصی دارد که خود به دو قسمت A وB تقسیم می‌شود که هر دوی  آن‌ها برای پوست ضرر دارد. اشعه ماوراءبنفش نوع B، درصورتی‌که با پوست که همان لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌شو د تماس داشته باشد ، تأثیر می‌گذارد و موجب ایجاد آفتاب‌سوختگی می‌شود.

این نوع از اشعه آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور کند و زمانی که پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب می‌شود و وارد اتاق نمی‌شود.

نوع دیگری از اشعه ماورا بنفش که اشعه  A نام دارد به ناحیه عمیق پوست نفوذ می کند و می‌تواند باعث آسیب‌های شدیدی به پوست شود و علاوه بر اینکه از شیشه عبور می‌کند در یک اتاق با پنجره‌های بسته هم وجود دارد.

به طور کلی  نوع  B و A با شکستن کلاژن پوست ساخت رادیکال‌های آزاد و مهار مکانیسم‌های ترمیم پوست باعث ایجاد کک‌ و مک چروک و مهم‌ترین عامل باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود.

اثرات ضد آفتاب

در این نوع کرم ها از عامل های شیمیایی (جذب اشعه) یا فیزیکی (مسدود کردن اشعه) برای جلوگیری از نفوذ اشعه uv آفتاب به پوست استفاده می‌کنند. توان و قدرت ضد آفتاب برای محافظت از نور آفتاب با واحد S P بیان می‌شود.

ضد آفتاب خوب

ضد آفتاب خوب باید بتواند از ورود هر نوع اشعه‌ای ازجمله  آ و بی به پوست جلوگیری کند همچنین دارای  پایداری و مقاومت در برابر آب و تعریق باشد برای این منظور شرکت‌های مختلف سازنده از ترکیب‌های گوناگونی استفاده می‌کند.

این مواد را در ضد آفتاب ها می‌توان به دودسته تقسیم کرد :کرم های فیزیکی که  وظیفه آن‌ها منعکس کردن و پخش کردن  اشعه فرابنفش است و کرم های شیمیایی که اشعه فرابنفش را جذب می‌کند .ضد آفتاب فیزیکی مثل اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم اگر ذرات و مواد بزرگی داشته باشد یا  درصدشان زیاد باشد ازنظر ظاهری چندان جالب نمی‌شود ضد آفتاب‌های شیمیایی هریک قدرت جذب بخشی از اشعه فرابنفش رادارند.

البته این ضد آفتاب‌ها بعضی وقت‌ها باعث التهاب پوستی می‌شوند.بهتر است از ضد آفتاب های فیزیکی در کودکان یا زنان حامله استفاده شود.

اس پی اف ضد آفتاب چیست ؟

اس پی اف  ضد آفتاب یک فاکتور حفاظتی در برابر نور آفتاب می‌باشد که برای ارزیابی مقدار حفاظت در برابر اشعه فرابنفش از نوع بی برای جلوگیری از خطر آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شود،البته این را در نظر بگیریم که روش ساخت اس پی اف ضد افتاب در همه کشورها و شرکت‌های تولیدکننده مثل هم نمی‌باشد.باید توجه داشت که روش برآورد «اس پی اف» در همه کشورها و شرکت‌های تولید کننده یکسان نیست ، بیشتر پزشکان اس پی اف 25 یا30 را برای کشور ما در نظر می‌گیرند زیرا در کشورمان آفتاب شدید و مدامی داریم و احتمال اینکه ضد آفتاب رامردم مصرف نکنند زیاد است.

به خاطر داشته باشید که بین عدد «اس پی اف» و میزان محافظت در برابر نور آفتاب ،رابطه خطی نیست یعنی با بالا رفتن اس پی اف میزان محافظت از پوست نیز بالا نمی‌رود عامل مهم دیگر در انتخاب ضد آفتاب است که برای پوست‌های چرب باید ضد آفتاب مناسب و فاقد چربی انتخاب کرد و برای پوست‌های خشک ضد آفتاب‌هایی که مرطوب‌کننده باشد را باید انتخاب کرد پس برای هر نوع پوست ضد آفتاب مخصوص همان پوست انتخاب شود.

روش استفاده

از این کرم سخاوتمندانه استفاده کنید و روی پوست خود بمالید ، معمولاً  باید نیم ساعت قبل از خروج از منزل روی پوست مالیده شود و سپس هر دو ساعت یکبار تجدید شود زیرا باگذشت این مدت از تأثیران کاسته می‌شود ، هوای ابری نیز اشعه فرابنفش به پوست نیز می‌رسد و باید از ضد آفتاب استفاده کرد.

بهترین ضد آفتاب چه ویژگی دارد؟

بسیاری از کرم ها از اشعه UVB محافظت می‌کنند ولی از اشعه  UVE محافظت نمی کنند.

تفاوت‌های یو وی بی و یو وی ای

اشعه یو وی بی‌ موجب آسیب رساندن به لایه رویی پوست و آفتاب‌سوختگی می‌شود

اشعه یو وی ای باعث به وجود آوردن چین‌ و چروک و  پیری زودرس می‌شود

دقت کنید روی کرم  کلمه Broad spectrum یعنی طیف وسیع در بدنه آن باشد این یعنی ضد آفتاب شما می‌تواند از هر دو اشعه محافظت کند.

اندازه‌ی یک نخود مصرف نکنید و به مقدار کافی استفاده کنید

اکثر مردم جهان، یک‌چهارم مقدار مورد نیاز از کرم ضد آفتاب را استفاده می‌کنند، حتی بهترین آن ها هم اگر کم‌ مصرف شوند، فایده‌ای نخواهند داشت، مقدار قابل‌ قبول آن اندازه‌ی یک سکه بزرگ می‌باشد.

15 تا 30 دقیقه قبل  از خروج از خانه از کرم خود استفاده کنید.

یک‌لایه از کرم را در تمام قسمت‌های پوست خود پخش‌کنید.

این لایه را ماساژ دهید تا کاملاً جذب پوست شود.

یک‌ لایه‌ی نازک دیگر از کرم را اضافه کنید.

اگر بدن یا صورت شما خیس شده است یا اگر بیرون از خانه در مقابل  نور خورشید هستید، هر 80 دقیقه کرم خود را می‌توانید تمدید کنید .

یادتان نرود که زیر سقف هم شما به ضد آفتاب نیاز دارید.

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب باعث جذب کم ویتامین دی می‌شود؟

بدن به مقداری ویتامین دی در طول روز نیاز دارد ، بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگرچه ضد آفتاب باعث جذب کم ویتامین دی می‌شود اما این کاهش به میزانی نیست که نگران باشید.حتی بهترین آن ها هم در مقابل آب مقاوم نیستند.

دیگر هیچ‌ کرم ضد آفتابی در آمریکا مجاز به استفاده از لیبل “ضد آب” نیست. درواقع یک کرم ضد آب ، کرمی است که است که بتواند در مقابل شنا یا عرق کردن حدود 40 تا 80 دقیقه روی پوست، مقاومت  کند و از بین نرود .

حتی اگر فکر می‌کنید یک “کرم ضد آفتاب ضد آب” خریده‌اید، به شما توصیه می‌کنیم، اگر صورتتان خیس شد، یک‌بار دیگر کرم را مجدداً بمالید .

استفاده از پنکک‌هایی که حاوی ضد آفتاب است کافی است؟

بهتر است از پنکک‌هایی که حاوی ضد آفتاب می‌باشد به تهایی کافی نیست.