موارد مهم در انتخاب مراکز لیزر موهای زائد

در لیزر موهای زائد ،مهمترین چیزی که مطرح است نوع دستگاه مورد استفاده برای لیزر موهای زائد و تخصص فردی است که برای شما لیزر موهای زائد را انجام می دهد.

لیزر موهای زائد

توجه داشته باشید که دستگاه های لیزر موهای زائد مختلفی با کیفیت و کارآیی مختلف موجود هستند و اینکه می گویند دستگاه لیزر موهای زائد ما الکساندرایت یا به اختصار الکس است کافی نیست چون الکس یا الکساندرایت به لیزرهایی می گویند که طول موج 755 نانومتر برای لیزر موهای زائد تولید می‌کنند.

ممکن است لیزر موهای زائد الکساندرایت از نوع چینی، کره ای، ایتالیایی یا آمریکایی باشد و کیفیت و فناوری پیچیده دستگاه لیزر موهای زائد به کمپانی سازنده آن بستگی دارد.  و این دستگاه های مختلف در موثر بودن لیزر موهای زائد ،متفاوت هستند .منظور از موثر بودن لیزر موهای زائد این نیست که برای مدت محدود رشد موها را به تأخیر بیندازد یا آنها را نازک کند.

ليزر چگونه موهاى زائد را از بین می برد؟

ليزر، پرتو نورى است كه ويژگي هايى مثل تك رنگ بودن و انرژى زياد دارد و به همین دلیل كاربردهاى متعددى در علم پزشكى دارد. يكى از محبوبترین كاربردهاى ليزر، لیزر موهای زائد برای رفع موهای زائد می باشد.در لیزر موهای زائد ، ليزر را روى سطح پوستى که دارای موی زائد است می تابانند و رنگدانه هاى ملانين که در موها وجود دارند، انرژى ليزر را جذب می کنند و آن را از سطح پوست، به عمق ٢ تا ٣ ميليمترى پوست، جايى كه سلول هاى توليدكننده مو در ريشه موها قرار گرفته‌اند، می رسانند و باعث تخريب اين سلول ها می شوند.

چرا لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می‌شود؟

علت لیزر موهای زائد در چند جلسه، چرخه رشد مو در انسان می باشد. هر تار مو، سه مرحله تکاملی را پشت سر می گذارد:
١- مرحله رشد يا آناژن
2- مرحله انتقالی با كاتاژن
٣- مرحله استراحت يا تلوژن

ليزر موهای زائد،فقط روى موهايى كه در مرحله رشد يا آناژن هستند، تاثیر می گذارد و روى موهايى كه در مراحل كاتاژن و تلوژن باشند، تاثیر نمی گذارد.به همين دلیل يكى ازعواملی که در اثربخشى ليزر موهای زائد تاثیر می گذارد، تعداد موهایی است که درمرحله آناژن ناحيه اى لیزر می شوند.
برای اینکه بدانید چه نوع از لیزر موهای زائد برای شما مناسب است در ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید.

چگونگی تشخیص نوع پوست

متداول ترين طبقه بندى پوست، طبقه بندى دكتر فيتز پاتريك می باشد كه انواع مختلف پوست را براساس رنگ پوست و مو و چشم و واكنش پوست به نور خورشيد، به ۶ گروه تقسيم كرده است.

نوع ١ : پوست خیلی سفيد و داراى كك ومك، موهاى قرمز، مردمك چشم آبى، که پوست خیلی زود در برابر آفتاب مى‌سوزد و هرگز هم برنزه نمى‌شود.
نوع ٢ :پوست سفيد و موهاى بلوند و مردمك چشم روشن، که پوست در برابر آفتاب مى‌سوزد و به ندرت امکان دارد برنزه شود.
نوع ٣ : پوست گندمى و موهاى قهوه اى، گاهی اوقات پوست در برابر آفتاب مى‌سوزد و خوب برنزه نمى‌شود. (برخی اهالى شمال كشور)
نوع ٤ : پوست سبزه و موها و مردمكهاى تيره، پوست در برابر آفتاب خيلى خوب برنزه مى‌شود و بندرت مى‌سوزد (پوست اکثر ايرانى ها)
نوع ٥ : پوست قهوه اى تيره، تقريباً هيچوقت در اثر آفتاب نمى‌سوزد و شديداً برنزه مى‌شود. (برخی اهالى جنوب كشور و بويژه در هند و پاكستان)
نوع ٦ :پوست كاملاً تيره که هرگز در اثر آفتاب نمى‌سوزد. (سياهپوستان)

لیزر موهای زائد درد دارد؟

میزان درد در لیزر موهای زائد در افراد مختلف، متفاوت می باشد. میزان درد لیزر موهای زائد ،بستگی زیادی به عملکرد سیستم خنک کننده دارد (هر چه سیستم خنک کننده بهتر عمل کند درد لیزر کمتر است).در کل  درد لیزر موهای زائد درحد متوسط است و خیلی شدید نمی باشد. افرادی که درد زیادی در لیزر موای زائد احساس می کنند می توانند قبل از انجام لیزر به محلی که لیزر می شود پماد بی حس کننده بزنند.

استفاده از موازد زیر می تواند به کاهش درد لیزر موهای زائد کمک کند:

  • استفاده از کرم بی حس کننده، 20 تا 40 دقیقه قبل از استفاده از لیزر
  • یخ گذاشت روی محل لیزر، حدود 5 الی 10 دقیقه قبل از لیزر
  • انتخاب کردن دستگاه لیزری سیستم خنک کننده هوای سرد دارد
  • نوشیدن یک بطری آب قبل از درمان، حدود 4 تا 6 ساعت قبل از درمان
  • اجتناب از لیزر در طول عادت ماهانه خانم ها
  • کوتاه کردن موها یک روز قبل از لیزر

 

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

 

در طول دوره لیزر نباید از روشهایی که موها را از ریشه می کنند مثل  بند انداختن ، وکس و یا کندن موها با موچین استفاده کرد  چون این روش‌ها در مراحل رشد موها تاثیر می گذارند  و مختل کننده روند درمان هستند  ومیتواند در نتیجه درمان تاثیر بگذارند. فقط استفاده از تیغ می تواند در طول دوره درمان و بین جلسات استفاده شود.

از آنجایی که فقط بخشی از موها در هر مرحله لیزر رشد فعال دارند ، چند جلسه درمانی و در فواصل 4 تا 6 هفته‌ای باید انجام شود تا در نهایت باعث از بین رفتن همه موهای زائد شود.

 

دستگاه لیزر موهای زائد خانگی

دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد خانگي که به تازگي وارد بازار ايران شده‌اند، در از بین بردن موهای زائد عملکردی شبیه لیزر دارند. در اين دستگاه‌ها از فناوري IPL استفاده می شود. IPL یک فناوري جديدي در لیزر موهاي زائد است که در بيشتر سالن‌هاي زيبايي هم به کار برده می شود.

روش کار دستگاه لیزر موهای زائد خانگی

دستگاه لیزر موهای زائد خانگی، پالس‌هاي نوري را به ريشه موها مي‌تابانند و موها را از بین می برند یا باعث کاهش رشدشان می شوند . همه  دستگاه های ليزرهاي خانگي که در بازار موجودند براي رفع  موي صورت مناسب نيستند و برخي از آنها هم اصلا برای ناحيه تناسلي طراحي نشده‌اند. بنابراين هنگام خرید این دست گاه ها ، نياز خود را به نیازتان از دستگاه توجه کنید. در مورد اين دستگاه‌هاي تازه ‌وارد که قیمت بالایی هم دارند (بين يک تا سه ميليون تومان)، حرف‌ و حديث‌هاي بسياري وجود دارد.

 

 روش كار  ليزر موهاي زائد خانگي با انواع کلينيکي‌

روش کار دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد خانگي شباهت به دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد کلينيکي دارد  با اين تفاوت که در طراحی دستگاه لیزر موهای زائد خانگی این نکته در نظر گرفته شده  خطر کمتري براي استفاده خانگي داشته باشند و به سادگی قابل استفاده باشند. متاسفانه انواع نامرغوبي از اين دستگاه‌ها هم در بازار موجودند که عملکردشان اصلا شبیه ليزر نیست . توصیه می شود اگر می خواهید همچین محصولی انتخاب کنید  ، حتما از ميان مارک و نشان‌هاي معتبر جهاني انتخاب کنيد.