میکرودرم ابریژن

 

ميکرودرم ابريژن يا ميکرودرم ابريشن  روشی میباشد که کل پوست را در معرض تماس با يک ماده معدني بي ضرر که همان پودر اکسيد آلومينيوم مي باشد قرار مي دهند. اين پودر با داشتن کريستال هاي ريز موجب ساييده شدن پوست و از بین رفتن بافت هاي مرده و در نهایت موجب ترميم پوست میگردد.

 تبادلات فيزيولوژي پوست با کم شدن ضخامت آن، بهتر انجام خواهد شد و  همچنين تحريک کلاژن سازي براي تقويت قوام پوست با تحريک فيبروبلاست ها و شکستن مقاومت پوستي براي همکاري با ساير درمان هاي دارويي پوستي و موثرتر شدن داروها مي شود.

Microdermabrasion

 

میکرودرم ابریژن برای بهبود چه مشکلاتی استفاده می شود؟

لک های حاملگی:

مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن، کمرنگ یا محو کردن لک های حاملگی یا ملاسما است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود البته توجه داشته باشید که مصرف دارو حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

جای جوش (اسکار) آبله مرغان:

 اسکارها نباید زیاد عمیق باشند و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن، به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد.

جوان سازی پوست:

از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد. چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود و فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد. چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمیشوند، ولی قوام کلی پوست بعد از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

لک های پیری یا کبدی:

 لک های پیری مربوط به نور آفتاب هستند و یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شوند و با میکرودرم ابریژن قابل درمان می باشند البته برای از بین بردن این لکه ها شما میتوانید از سابسیژن نیز استفاده کنید.

رفع جای جوش:

فرورفتگی های ناشی از جوش ها و جای آکنه، با میکرودرم  ابریژن قابل رفع میباشد و طی جلسات لازم، پوست صاف و کشیده خواهد شد.

کوچک کردن منافذ پوستی:

منافذ باز پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها می باشد. یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریژن میباشد. پس از گذراندن چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نیز کوچک تر خواهد شد.

Microdermabrasion

 

برطرف کردن تاتو یا خالکوبی:

تاتو و خالکوبی های سطحی پوست را نیز می توان با این روش درمان کرد.

تمیز کردن پوست و از بین بردن جوش های سرسیاه:

 از میکرودرم ابریژن برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشند نیز می توان استفاده کرد. کاهش جوش های سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوش‌های غرور جوانی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

درمان ترک های پوستی:

در درمان ترک های پوستی در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیز می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد.

چروک گردن:

برای درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز می توان از میکرودرم ابریژن استفاده کرد. پس از انجام میکرودرم ابریژن، تا حدامکان زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت نیاز از کرم ضدآفتاب به میزان کافی استفاده کنید.

نحوه انجام میکرودرم ابریژن

روش انجام میکرودرم ابریژن به این صورت میباشد که در ابتدا باید پوست تمیز شود به این خاطر که از آرایش و چربی کاملا پاک شود. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می شود، سایش در جهات مختلف و همچنین روی قسمت های مختلف انجام می شود.

مدت انجام عمل میکرودرم حدودا 15 تا 20 دقیقه است. شما میتوانید آن را هر دو هفته یا هر هفته و یا هر ماه یک بار انجام داد انتخاب این مورد بستگی به بیمار دارد.

تعداد جلسات انجام میکرودرم ابریژن در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه به طول بیانجامد. پس از به اتمام رسیدن درمان، صورت پاک و شسته می شود و یک کرم قابض (مثل اسید دوزنگ یا کالامین) به محل سایش مالیده می شود.

 

Microdermabrasion

مراقبت‌های بعد از درمان میکرودرم ابریژن

رعایت مراقبت‌های مناسب از پوست بعد از میکرودرم ابریژن برای کاهش فشار غیرضروری پوست بسیار حائز اهمیت میباشد و همچنین اطلاع از مراقبت‌های بعد از میکرودرم و انجام این مراقبت‌ها نیز کمک شایانی به فرآیند بهبودی بیمار میکنند.

مراقبت‌های بعد از درمان میکرودرم ابریژن عبارت اند از:

استفاده کند از پاک‌کننده‌های ملایم نوسط بیمار

بیمار باید از پاک‌کننده مخصوص پوست‌های حساس، محصولی که فاقد مواد شیمیایی خطرناک است و هیچ‌گونه بویی ندارد استفاده کند و همچنین همیشه صورت خود را با آب سرد یا ولرم بشوید.

فراموش نکنید که بیمار باید در خصوص حتی بهترین نوع پاک کننده پوست با پزشک خود مشورت کند. در اکثر مواقع، پزشک محصولات را در اختیار بیمار قرار می‌دهد که قیمت مناسبی دارد.

توجه داشته باشید که برای کاهش پوسته پوسته شدن پوست، تسریع بهبود آن، و همچنین کاهش درد، بیمار باید از کرم مرطوب کننده استفاده کند.

پس از درمان، امکان دارد بیمار با احساس سوزش و درد صورت خود مواجه شود بنابراین باید به صورت دوره‌ای به خنک کردن صورت خود نیز بپردازد.

بیمار می‌تواند صورت خود را با آب سرد تمیز کند، یک تکه یخ را روی صورت خود بمالید تا درد و سوزش پوست التهاب یابد.

 

Microdermabrasion

 

در معرض نور آفتاب قرار نگیرید

تعریق بیش از حد باعث التهاب پوست می‌شود بنابراین بیمار باید تا چند روز پس از درمان، از انجام تمرینات ورزشی خودداری کند. بیمار باید از شناکردن نیز اجتناب کند چراکه پوست به کلر یا آب شور واکنش منفی نشان می‌دهد. باکتری‌ها می‌توانند درون عرق به دام بیفتند و از طریق منافذ پوست وارد پوست شوند و منجر به حساسیت پوستی و آکنه شوند.

توجه داشته باشید که پس از عمل میکرودرم ابریژن حداقل به مدت یک هفته در معرض نور خورشید قرار نگیرد چراکه اشعه فرابنفش از سرعت فرایند التیام پوست می‌کاهد و باید این نکته را به خاطر داشته باشد که بعد از میکرودرم ابریژن احتمال از بین رفتن لایه محافظ پوست زیاد است بنابراین بیمار می‌تواند از یک لایه محافظ اضافی روی پوست خود بهره ببرد و در صورتی که به هر دلیل قادر به ماندن در خانه نیستیدحتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

 

مقدار زیادی آب بنوشید

میکرودرم ابریژن می‌تواند روشی برای آب‌رسانی پوست مورد استفاده قرار بگیرد. بیمار باید همیشه توسط آب پوست خود را آب‌رسانی کند. مصرف مقدار زیادی آب می‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند زیرا آب قسمت داخلی و سطح بیرونی پوست را مرطوب می‌کند.

 

Microdermabrasion

 

محصولاتی که پزشک پس از درمان تجویز می‌کند

پزشک پس از درمان محصولات مراقبت از پوست را برای تسریع فرآیند بهبود تجویز می‌کند. محصولات حاوی رتینوئید مانند رتین ‌آ، کرم رتووا، کرم آویتا، کرم السترا، یا سایر برندهای ترتینوئین و محصولات رتینوئید ( کرم آداپالن، کرم آواچ، کرم دیفرین، کرم تازوراک، کرم تازاروتن ) ‌از محصولاتی هستند که بیمار می‌تواند به مدت ۳ تا ۷ روز پس از آخرین درمان از آنها استفاده کنند.

بیمار باید قبل از استفاده از هر محصولی، بروشور آن را به طور کامل مطالعه کند، اگر بیمار درباره محصولی که قصد استفاده از آن را دارد شک دارد، یا آنکه محصول فاقد بروشور است با پزشک خود مشورت کند یا آنکه به پایگاه اینترنتی محصول مورد نظر مراجعه کند. در صورتی که به اطلاعات قطعی درباره محصول مورد نظر نرسید باید با پزشک خود مشورت کند.

تفاوت انجام میکرودرم توسط متخصص پوست و متخصصان آرایشی

گرچه فواید استفاده از میکرودرم ابریژن توسط متخصص پوست و یا متخصصان آرایشی چندان متفاوت نیست، اما مضرات آن ممکن است متفاوت باشد. انجام میکرودرم در سالن های زیبایی، گزینه ی قابل اعتمادی محسوب نمی شود.

البته این بدان معنا نیست که انجام میکرودرم توسط یک متخصص آرایشی در سالن های آرایشی منجر به مشکلات جدی می شود، بلکه بدان معناست که متخصصان پوست و جراحان زیبایی می دانند چه مشکلاتی ممکن است به صورت منفی بر روی این شرایط تاثیر بگذارد و به همین دلیل گزینه های قابل اطمینان تری محسوب می شوند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =