میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن يا ميکرودرم ابريشن  روشی میباشد که کل پوست را در معرض تماس با يک ماده معدني بي ضرر که همان پودر اکسيد آلومينيوم مي باشد قرار مي دهند. اين پودر با داشتن کريستال هاي ريز موجب ساييده شدن پوست و از بین رفتن بافت هاي مرده و در نهایت موجب ترميم پوست میگردد.

 تبادلات فيزيولوژي پوست با کم شدن ضخامت آن، بهتر انجام خواهد شد و  همچنين تحريک کلاژن سازي براي تقويت قوام پوست با تحريک فيبروبلاست ها و شکستن مقاومت پوستي براي همکاري با ساير درمان هاي دارويي پوستي و موثرتر شدن داروها مي شود.

 

Microdermabrasion

میکرودرم ابریژن برای بهبود چه مشکلاتی استفاده می شود؟

لک های حاملگی:

مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن، کمرنگ یا محو کردن لک های حاملگی یا ملاسما است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود البته توجه داشته باشید که مصرف دارو حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

 

جای جوش (اسکار) آبله مرغان:

 اسکارها نباید زیاد عمیق باشند و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن، به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد.

جوان سازی پوست:

از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد. چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود و فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد. چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمیشوند، ولی قوام کلی پوست بعد از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

لک های پیری یا کبدی:

 لک های پیری مربوط به نور آفتاب هستند و یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شوند و با میکرودرم ابریژن قابل درمان می باشند البته برای از بین بردن این لکه ها شما میتوانید از سابسیژن نیز استفاده کنید.

رفع جای جوش:

فرورفتگی های ناشی از جوش ها و جای آکنه، با میکرودرم  ابریژن قابل رفع میباشد و طی جلسات لازم، پوست صاف و کشیده خواهد شد.

کوچک کردن منافذ پوستی:

منافذ باز پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها می باشد. یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریژن میباشد. پس از گذراندن چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نیز کوچک تر خواهد شد.

Microdermabrasion

برطرف کردن تاتو یا خالکوبی:

تاتو و خالکوبی های سطحی پوست را نیز می توان با این روش درمان کرد.

تمیز کردن پوست و از بین بردن جوش های سرسیاه:

 از میکرودرم ابریژن برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشند نیز می توان استفاده کرد. کاهش جوش های سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوش‌های غرور جوانی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

درمان ترک های پوستی:

در درمان ترک های پوستی در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیز می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد.

چروک گردن:

برای درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز می توان از میکرودرم ابریژن استفاده کرد. پس از انجام میکرودرم ابریژن، تا حدامکان زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت نیاز از کرم ضدآفتاب به میزان کافی استفاده کنید.

نحوه انجام میکرودرم ابریژن

روش انجام میکرودرم ابریژن به این صورت میباشد که در ابتدا باید پوست تمیز شود به این خاطر که از آرایش و چربی کاملا پاک شود. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می شود، سایش در جهات مختلف و همچنین روی قسمت های مختلف انجام می شود.

 

مدت انجام عمل میکرودرم حدودا 15 تا 20 دقیقه است. شما میتوانید آن را هر دو هفته یا هر هفته و یا هر ماه یک بار انجام داد انتخاب این مورد بستگی به بیمار دارد.

 

تعداد جلسات انجام میکرودرم ابریژن در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه به طول بیانجامد. پس از به اتمام رسیدن درمان، صورت پاک و شسته می شود و یک کرم قابض (مثل اسید دوزنگ یا کالامین) به محل سایش مالیده می شود.

 

Microdermabrasion

مراقبت‌های بعد از درمان میکرودرم ابریژن

رعایت مراقبت‌های مناسب از پوست بعد از میکرودرم ابریژن برای کاهش فشار غیرضروری پوست بسیار حائز اهمیت میباشد و همچنین اطلاع از مراقبت‌های بعد از میکرودرم و انجام این مراقبت‌ها نیز کمک شایانی به فرآیند بهبودی بیمار میکنند.

مراقبت‌های بعد از درمان میکرودرم ابریژن عبارت اند از:

استفاده کند از پاک‌کننده‌های ملایم نوسط بیمار

**بیمار باید از پاک‌کننده مخصوص پوست‌های حساس، محصولی که فاقد مواد شیمیایی خطرناک است و هیچ‌گونه بویی ندارد استفاده کند

**و همچنین همیشه صورت خود را با آب سرد یا ولرم بشوید.فراموش نکنید که بیمار باید در خصوص حتی بهترین نوع پاک کننده پوست با پزشک خود مشورت کند. در اکثر مواقع، پزشک محصولات را در اختیار بیمار قرار می‌دهد که قیمت مناسبی دارد.

**توجه داشته باشید که برای کاهش پوسته پوسته شدن پوست، تسریع بهبود آن، و همچنین کاهش درد، بیمار باید از کرم مرطوب کننده استفاده کند

**.پس از درمان، امکان دارد بیمار با احساس سوزش و درد صورت خود مواجه شود بنابراین باید به صورت دوره‌ای به خنک کردن صورت خود نیز بپردازد.بیمار می‌تواند صورت خود را با آب سرد تمیز کند، یک تکه یخ را روی صورت خود بمالید تا درد و سوزش پوست التهاب یابد.

Microdermabrasion

در معرض نور آفتاب قرار نگیرید

تعریق بیش از حد باعث التهاب پوست می‌شود بنابراین بیمار باید تا چند روز پس از درمان، از انجام تمرینات ورزشی خودداری کند. بیمار باید از شناکردن نیز اجتناب کند چراکه پوست به کلر یا آب شور واکنش منفی نشان می‌دهد. باکتری‌ها می‌توانند درون عرق به دام بیفتند و از طریق منافذ پوست وارد پوست شوند و منجر به حساسیت پوستی و آکنه شوند.

توجه داشته باشید که پس از عمل میکرودرم ابریژن حداقل به مدت یک هفته در معرض نور خورشید قرار نگیرد چراکه اشعه فرابنفش از سرعت فرایند التیام پوست می‌کاهد و باید این نکته را به خاطر داشته باشد که بعد از میکرودرم ابریژن احتمال از بین رفتن لایه محافظ پوست زیاد است بنابراین بیمار می‌تواند از یک لایه محافظ اضافی روی پوست خود بهره ببرد و در صورتی که به هر دلیل قادر به ماندن در خانه نیستیدحتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید

میکرودرم ابریژن می‌تواند روشی برای آب‌رسانی پوست مورد استفاده قرار بگیرد. بیمار باید همیشه توسط آب پوست خود را آب‌رسانی کند. مصرف مقدار زیادی آب می‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند زیرا آب قسمت داخلی و سطح بیرونی پوست را مرطوب می‌کند.

Microdermabrasion

محصولاتی که پزشک پس از درمان تجویز می‌کند

پزشک پس از درمان محصولات مراقبت از پوست را برای تسریع فرآیند بهبود تجویز می‌کند. محصولات حاوی رتینوئید مانند رتین ‌آ، کرم رتووا، کرم آویتا، کرم السترا، یا سایر برندهای ترتینوئین و محصولات رتینوئید ( کرم آداپالن، کرم آواچ، کرم دیفرین، کرم تازوراک، کرم تازاروتن ) ‌از محصولاتی هستند که بیمار می‌تواند به مدت ۳ تا ۷ روز پس از آخرین درمان از آنها استفاده کنند.

 

بیمار باید قبل از استفاده از هر محصولی، بروشور آن را به طور کامل مطالعه کند، اگر بیمار درباره محصولی که قصد استفاده از آن را دارد شک دارد، یا آنکه محصول فاقد بروشور است با پزشک خود مشورت کند یا آنکه به پایگاه اینترنتی محصول مورد نظر مراجعه کند. در صورتی که به اطلاعات قطعی درباره محصول مورد نظر نرسید باید با پزشک خود مشورت کند.

تفاوت انجام میکرودرم توسط متخصص پوست و متخصصان آرایشی

گرچه فواید استفاده از میکرودرم ابریژن توسط متخصص پوست و یا متخصصان آرایشی چندان متفاوت نیست، اما مضرات آن ممکن است متفاوت باشد. انجام میکرودرم در سالن های زیبایی، گزینه ی قابل اعتمادی محسوب نمی شود.

البته این بدان معنا نیست که انجام میکرودرم توسط یک متخصص آرایشی در سالن های آرایشی منجر به مشکلات جدی می شود، بلکه بدان معناست که متخصصان پوست و جراحان زیبایی می دانند چه مشکلاتی ممکن است به صورت منفی بر روی این شرایط تاثیر بگذارد و به همین دلیل گزینه های قابل اطمینان تری محسوب می شوند.

Microdermabrasion

مزایای انجام میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن برای پوست صورت دارای مزایای زیادی است که در ادامه آورده شده است:

1-قبل از انجام عمل میکرودرم نیازی به آماده‌سازی نیست؛ زیرا این روش درمانی بدون نیاز به هرگونه آماده‌سازی قبلی روی پوست می‌تواند انجام شود، میکرودرم روش درمانی بسیار راحتی است که شما می‌توانید آن را هر زمانی که راحت هستید در برنامه‌های خود قرار داده و انجام دهید.

2-نتایج حاصل از انجام این عمل بلافاصله قابل مشاهده است. به محض اینکه شما کلینیک را پس از انجام میکرودرم ترک می‌کنید، می‌توانید نتایج و تغییرات ایجاد شده در پوست خود را ببینید. این روش اقدامی سریع است و نیازی نیست برای دیدن نتایج آن شما چند روز صبر کنید.

نکته مهم درباره میکرودرم  :

1-عمل میکرودرم ابریژن بسیار راحت و بدون درد است. برخی از روش‌های درمانی که برای پوست به کار می‌روند باعث ایجاد ناراحتی می‌شوند اما میکرودرم ابریژن صورت روشی کاملاً بدون درد بوده که انجام آن برای همه افراد مؤثر است.

2-این روش درمانی برای همه انواع پوست‌ها مناسب است. یکی از مزیت‌های فوق‌العاده این عمل نسبت به روش‌های درمانی دیگر این است که میکرودرم ابریژن برای انواع پوست‌ها مناسب است.

3-بهبود جذب محصولات مراقبتی ساخته شده با تکنولوژی‌های بالا برای پوست. اگر شما از محصولات ساخته شده به وسیله تکنولوژی‌های برتر برای مراقبت از پوست خود استفاده می‌کنید، میکرودرم ابریژن به پوست شما کمک می‌کند تا این محصولات را بهتر جذب کرده و به نتایج بهتر و بیشتری دست یابید.

توصیه های مهم درباره میکرودرم ابریژن

**اگر چه یک بار درمان به وسیله میکرودرم ابریژن باعث می‌شود که شما نتایج و تغییرات را به سرعت در پوست خود احساس کنید، ولی برای دریافت نتایج بهتر باید از چندین جلسه درمان به این روش استفاده کنید. مزایای درمان در چند جلسه به شرح زیر می‌باشد:

**تمیز کردن منافذ پوست. دیگر لازم نیست نگران منافذ مسدود شده پوست خود باشید زیرا درمان به روش میکرودرم ابریژن تمام منافذ پوست شما را تمیز خواهد کرد و باعث می‌شود پوست شما هموارتر، لطیف‌تر و سالم‌تر شود.

**سلول‌های جدید پوستی. وقتی که میکرودردم ابریژن به صورت منظم انجام شود، سلول‌های جدید پوستی جای سلول‌های قدیمی را خواهند گرفت و با وجود این سلول‌های جدید، شما احساس و ظاهری بهتر در پوست خود خواهید داشت.

**پوست هموارتر و لطیف‌تر. در صورت استمرار انجام میکرودرم ابریژن شما از داشتن پوستی هموارتر و لطیف‌تر لذت خواهید برد که دیگر اثری از لکه‌ها و چین و چروک‌ها در آن نخواهد بود.

**کاهش اسکارها و جای زخم‌ها. اگر شما از وجود اسکارها و جای زخم‌ها روی پوست خود ناراحت هستید، با انجام منظم میکرودرم ابریژن به مقدار زیادی می‌توانید آنها را از روی پوست خود حذف کنید.

Microdermabrasion

فواصل و تعداد میکرودرم ابریژن  چقدر باید باشد؟

فاصله جلسات از 1 تا 4 هفته بنا به تشخیص پزشک و براساس نوع مشکل مراجعه کننده و تعداد جلسات از 4 تا 6 جلسه برای جوانسازی تا 10-12 جلسه برای رفع لک و روشن شدن پوست و بعد هر 3-4 ماه یکبار جلسات نگهدارنده بنا به صلاحدید پزشک می باشد.

پس از میکرودرم ابریژن پوست مختصری صورتی رنگ می گردد و ممکن است تا چند روز مختصری پوسته ریزی هم داشته باشد.شما 4 ساعت بعد از میکرودرم ابریژن می توانید پوست خود را بشوییدو 24 ساعت بعد به حمام بروید.از دو شب قبل از میکرودرم بویژه در پوستهای حساس مصرف کرمهای لایه بردار باید قطع شود و تا 48 ساعت بعد نیز آنها را مصرف نکنید و صرفاً از کرمهای ترمیم کننده و ضدآفتاب استفاده کنید.

قابل ذکر است که :

شما بلافاصله پس از میکرودرم ، می توانید ضدآفتاب بزنید و به سر کار یا مهمانی بروید.از آنجایی که میکرودرم ابریژن  قدرت لایه برداری متغیر  دارد و ابزاری قدرتمند و موثر در دستان پزشک برای طراوت بخشیدن به پوست شماست ، انجام آن توسط فرد غیر پزشک می تواند عواقب جبران ناپذیری برای پوست شما داشته باشد.شما با انجام میکرودرم ابریژن براحتی پوستی لطیف و چهره ای شادابتر و جوانتر پیدا می کنید

میکرودرم ابریژن چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه میکرودرم ابریژن:

حرکت جلو به عقب نوک دسته این دستگاه، باعث از بین بردن خشکی و سلول‌های مرده پوست از روی لایه کوتیکول (خارجی‌ترین لایه پوست انسان) می‌شود. منافذ بسته پوست هم از این طریق باز خواهند شد. به این ترتیب، سلول‌های مرده‌ توسط دستگاه میکرودرم ابریژن به داخل مکیده می‌شوند و در نتیجه، پوست دوباره ظاهر درخشان و شادابی پیدا می‌کند.

در سطوح بالاتر پزشکی هم از این روش برای مکش قدرتمند پوست استفاده می‌شود. این کار به گردش بهتر خون در مویرگ‌های پوست کمک می‌کند. میکرودرم ابریژن به بازسازی مجدد کلاژن در پوست هم منجر می‌شود. بد نیست بدانید کلاژن پروتئینی است که به جوان‌ ماندن پوست، کمک زیادی می‌کند.

اگر این همه تعریف و تمجیدی که از میکرودرم ابریژن به میان آمد دل شما را برد و قصد انجام لایه‌برداری پوست از این طریق را داشتید، پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر از میکرودرم ابریژن، حتما به نکاتی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود دقت داشته باشید.

سوال مهم این که آیا کارایی میکرودرم ابریژن به همان اندازه ای که تبلیغات میکنند هست؟

که جواب منفی است یعنی اگر در تبلیغات، لیست بلند بالایی نوشته شده است همکاران گرامی به آن توجهی نکنند و هر شرکتی برای فروش دستگاه خود حق داردتبلیغات کند. مثلاً در تبلیغات برای میکرودرم ابریژن عنوان میشود که میکرودرماسکار آکنه ها را درمان میکند و یا مثلاً کلواسما و ملاسما را درمان میکندکه کمی اغراق است نه اینکه اصلاً این کار را در توانایی خود نداشته باشد، دارد،!

با ۵۰ تا ۷۰ درصد بهبودی و ۱۰ تا ۱۵ جلسه ،هر بار ۲۰ دقیقه کار ،تا جایی که spot bleeding ایجاد شودکه به جز تعداد اندکی از بیماران اکثر بیماران حوصله ادامه درمان را از دست میدهندو درمان را رها میکنند و این خود یاعث بد نام شدن دستگاه و کار شما هم می شودالبته تأکید میکنم که اگر جلسات درمان را ادامه دهند هم، بهبودی ۷۰ درصد میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =