نحوه کاشت مو

نحوه کاشت مو

نحوه کاشت مو 

نحوه کاشت مو طوری است که طی آن فولیکول‌های مو را از یک قسمت از بدن، به نام « اهداکننده »، به قسمت رنگ‌شده یا موردنظر که بعنوان «دریافت‌کننده» شناخته می‌شود انتقال می‌دهند. نحوه کاشت مو به این روش در درجه اول برای درمان طاسی الگوی مردانه استفاده می‌شود.

نحوه کاشت مو

در این نحوه کاشت مو، با کمترین روند تهاجمی، پیوندهای حاوی فولیکول‌های مو که ازنظر ژنتیکی کاملاً مقاوم هستند (مانند پشت یا پس سر) با دقتی بالا و به‌وسیله ابزار جراحی خاصی برداشته می‌شوند. نحوه کاشت مو با این روش می‌تواند برای بازسازی مژه‌ها، ابروها، موهای ریش، موهای سینه، موهای سالم و همچنین استفاده در پوشش زخم‌های ناشی از حوادث و یا جراحی‌های مختلف مانند جاهای باقی‌مانده از جراحی و موی زائد قبلی استفاده شود.

آیا پیوند مو و پیوند پوست متفاوت هستند

پیوند مو از پیوند پوست متفاوت است در این نوع از پیوندها (پیوند مو) تقریباً تمام epidermis و موهایی را که در اطراف فولیکول مو قرار دارند، به‌طور کامل و به‌صورت نواری برداشته‌شده و این نوار حاوی فولیکول‌ها را به قسمت‌های بسیار کوچک تقسیم می‌کنند.

ازآنجایی‌که مو به‌طور طبیعی در گروه‌های ۱ تا ۴ مویی رشد می‌کند، تکنیک‌های فعلی برداشتن و پیوند مو واحدهای فولیکولی» تقریباً به صورتی کاملاً طبیعی در این نحوه کاشت مو خود را نمایان می‌کنند؛ بنابراین، نحوه کاشت مو درروش مدرن مو می‌تواند به‌ظاهر طبیعی‌تر افراد با نوعی الگوبرداری از شکل دلخواه مو تبدیل شود. این نحوه کاشت مو، پیوند واحد فولیکولان (FUT) نام دارد.

نحوه کاشت مو

موهای محل اهداکننده چگونه برداشت می‌شوند؟

  • برداشت نواری و یا استخراج فولیکول (FUE)

  • ارزیابی کردن و برنامه‌ریزی کامل قبل از عمل

در مشاوره اولیه، جراح پوست سر بیمار را تجزیه‌وتحلیل می‌کند، ترجیحات و انتظارات فرد بیمار را موردبحث قرار می‌دهد. جراحان به بیماران در انتخاب بهترین رویکرد (به‌عنوان‌مثال آمادگی برای جلسات چندگانه) مشاوره می‌دهند و نتایج قابل قبولی نیز از این مشاوره انتظار می‌توان انتظار داشت.

روش Folliscopy قبل از عمل به دانستن تراکم واقعی موجود در مو کمک می‌کند تا نتایج حاصله پس از عمل جراحی موهای تازه پیوند شده را با دقت بتوان بررسی کرد. برخی از بیماران ممکن است با استفاده از مونوکسیدیل موضعی و ویتامین‌ها قبل از عمل نتایج و عملکرد بهتری پیدا کنند.

در هر نوع نحوه کاشت مو، برای چندین روز قبل از جراحی، بیمار باید استفاده از هرگونه دارو که ممکن است باعث خونریزی حین عمل و پیوند ضعیف شود پرهیز کند. الکل و سیگار کشیدن می‌تواند به باعث تضعیف عملکرد نحوه کاشت مو شود. آنتی‌بیوتیک‌های مختلف پس از عمل در همه نوع نحوه کاشت مو هم معمولاً برای جلوگیری از عفونت‌های زخم و یا پیوند استفاده می‌شوند.

نحوه کاشت مو

نحوه کاشت مو با تکنیک‌های مختلف

نحوه کاشت مو طوری است که عملیات پیوند به‌صورت سرپایی انجام می‌شود: با آرامشی کامل (اختیاری) و تزریق بی‌حسی موضعی.روی پوست ابتدا کاملاً شستشو داده می‌شود و سپس با یک عامل ضد باکتریایی قبل از برداشت پوست، سر کاملاً تمیز می‌شود.تکنیک‌های مختلفی در نحوه کاشت مو برای برداشتن فولیکول‌های مو وجود دارد که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

صرف‌نظر از تکنیک برداشت در نحوه کاشت مو، استخراج مناسب فولیکول مو برای اطمینان از پایداری موهای پیوند شده و جلوگیری از برانگیختگی، در هنگام بریدن ریشه مو از فولیکول مو، در نحوه کاشت مو ضروری است. فولیکول‌های مو با زاویه کمی به سطح پوست رشد خواهند کرد، بنابراین نحوه کاشت مو باید طوری باشد که بافت پیوند با زاویه‌ای مناسب قرار گیرد.

چگونه فولیکول‌ها از محل اهداکننده برداشته می‌شوند؟

دو راه اصلی وجود دارد که امروزه به شکل گر افت‌های اهداکننده در نحوه کاشت مو استخراج می‌شوند:

  • برداشت نواری (معمولاً از پس سر)
  • استخراج واحد فولیكول
  • نحوه کاشت مو

برداشت نوار

برداشت نوار از رایج‌ترین روش‌ها برداشتن فولیکول‌های محل اهداکننده است. در نحوه کاشت مو به این روش، جراح، یک نوار پوست از پوست پس‌سری، در محدوده‌ای که رشد خوب و پرپشتی دارد انتخاب می‌کند. دراین نحوه کاشت مو، برای جدا کردن نوارهای مو از قسمت بافت مو از محل اهدا از یک اسپلپلر تکی، دو و یا سه‌تایی استفاده می‌کند.

هر برش در این نحوه کاشت مو برنامه‌ریزی ‌شده است به‌طوری‌که فولیکول‌های مو در معرض برداشت قرار می‌گیرند. نوار برداشت‌شده در حدود ۱-۱٫۵ * ۱۵-۳۰ سانتی‌متر است. در نحوه کاشت مو به این روش نیاز به بستن یا پانسمان زخم دارد. دستیاران جراح شروع به جداسازی پیوندهای واحد فولیکولار که بسیار کوچک هستند و به‌طور طبیعی گروهی از فولیکول‌های موی فرد را تشکیل می‌دهند، می‌کنند.

در حال کار با استفاده از میکروسکوپ‌های استریوی دوقطبی در این نحوه کاشت مو، فولیکول‌ها با دقت از بافت فیبری و چربی با تلاشی بسیار زیاد برای جلوگیری از آسیب به بافت‌های ظریف فولیکولی جدا می‌گردند.

آخرین روش بسته‌بندی Trichophytic closure   نامیده می‌شود که با استفاده از این نحوه کاشت مو در ناحیه اهداکننده زخم‌ها بسیار کمتر می‌شوند.سپس جراح در این نحوه کاشت مو از میکرو تیغه‌های کوچک یا سوزن‌های بسیار ظریف استفاده می‌کند تا از آن‌ها برای قرار دادن فولیکول‌ها در محل و الگوی از پیش تعیین‌شده و هماهنگ کردن جهت سوراخ‌ها به‌منظور ارتقاء الگوی رشد مو استفاده می‌کند. تکنسین‌ها عموماً بخش نهایی روش را در هر نوع نحوه کاشت مو انجام می‌دهند و گرافت­های فردی را در جای خود قرار می‌دهند.

در این نحوه کاشت مو، برداشت کردن نوار فولیکولی از یک اسکار خطی نازک در ناحیه اهداکننده که معمولاً پس از مدتی با موهای بیمار پوشانده می‌شود و محل اهدای مو، کم‌کم از بین می‌رود. در این نحوه کاشت مو، دوره بهبودی تقریباً ۲ هفته است و نیاز است که بخیه‌ها یا پانسمان‌ها توسط کارکنان پزشکی یا متخصصان پزشکی برداشت شوند.

نحوه کاشت مو

آیا خانم‌ها هم می‌توانند عمل کاشت مو انجام بدهند؟

نحوه کاشت مو: اکثر زنان عاشق موهای‌ خود هستند و اصلاً دوست ندارند که حتی یک تار از موهای خود را از دست بدهند، به‌ همین خاطر بعدازآنکه مبتلا به ریزش مو می‌شوند، متقاضی کاشت مو می‌شوند

ولی متأسفانه باید بدانید که تمامی خانم‌هایی که مبتلا به طاسی شده‌اند، ممکن است که نتوانند مو بکارند. بیشتر انواع ریزش مو در زنان با مردان کاملاً متفاوت از همدیگر هستند، ریزش مو در زنان به‌ شکل باز است و موهای تمام جاهای سرشان به ‌شکل کلی شروع به ریزش می‌کند درحالی‌که در مردان این‌گونه نیست.

 عوامل مؤثر بر هزینه­ ی کاشت مو

نحوه کاشت مو: برخی از عوامل زیر را می‌توان به‌عنوان عوامل تعیین‌کننده در هزینه­­ی کاشت مو دانست:

نحوه کاشت مو

  •     مقدار مویی که منتقل می‌شود

برای زیادشدن مو در یک منطقه خاص هزینه کمتری لازم خواهد بود تا کاشت مو در یک یا چند منطقه. به‌طورکلی هر چه اندازه محل‌های کاشت در نحوه کاشت مو بیشتر باشد هزینه هم اضافه‌تر می‌گردد.

  •     نوع روش پیوند مو

دو روش اصلی در نحوه کاشت مو عبارت‌اند از جراحی نوار فولیکولی (FUSS) یا استخراج فولیکول (FUE). هزینه پیوند مو بستگی دارد که کدام‌یک از نحوه کاشت مو انتخاب شود.

  • جراح

نحوه کاشت مو: جراحان که به‌عنوان متخصص در این زمینه در نظر گرفته می‌شوند، اغلب بیشتر از دیگر کلینیک‌ها که بدون افراد متخصص تأسیس می‌شوند، هزینه طلب می‌کنند. بااین‌حال، هزینه‌های بالاتر همیشه نتیجه بهتر را نشان نمی‌دهند. مهم است که جراح و درمان را با دقت بررسی کنید و بهترین نحوه کاشت مو و بهترین متخصص و کلینیک را انتخاب کنید.

  • محل سکونت

نحوه کاشت مو: در مناطقی که هزینه زندگی بسیار بالا است، هزینه‌های جراحی ممکن است بیشتر باشد. رقابت بین کلنیک­های مختلف می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین کلنیک­هایی با تعدادی از جراحان مجرب پیوند مو ممکن است گران‌تر باشند.

  • هزینه سفر

نحوه کاشت مو: در بسیاری از مردم هزینه‌های سفر به هزینه‌های کلنیکیک یا بیمارستانی اضافه می‌شوند. بااین‌حال ممکن است برای رسیدن به یک جراح مجرب و مناسب به هزینه کلی اضافه شود چون ممکن است برای رسیدن به جراح دلخواه خود فاصله‌ای طولانی را سفر کنید.

نکته

لازم به ذکر است که برخی از کلینیک‌ها طرح‌هایی برای پرداخت راحت‌تر را برای کمک به‌صورت پرداخت هزینه‌های درمان در چندین قسط ارائه می‌دهند.

آیا بیمه جراحی پیوند مو را پوشش می‌دهد؟

نحوه کاشت مو: اکثر شرکت‌های بیمه، نحوه کاشت مو را به‌عنوان نوعی جراحی زیبایی قلمداد می‌کنند، اکثر بیمه‌ها این روند را پوشش نمی‌دهند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =