کاشت مو تکه ای

کاشت مو تیکه ای

کاشت مو تکه ای

کاشت مو تکه ای می تواند به کسانی که موهای خود را به هر دلیلی از دست داده اند و جوانی و زیبایی برایشان حائز اهمیت می باشد، کمک شایانی کند. در بسیاری از موارد، کاشت مو تکه ای می تواند به آنان کمک کند که موی طبیعی مشابه موهای قبلی شان را داشته باشند.

کاشت مو تیکه ای

اگر قسمت های جلو یا پس سرفرد از بین رفته باشد، کاشت مو تکه ای می تواند راهی برای بازگرداندن حس اعتماد به نفس در مورد ظاهر وی باشد؛ اما قبل از کاشت مو تکه ای در ابتدا باید با پزشک خود صحبت کند و انتظارات خود از کاشت مو تکه ای را با وی در میان بگذارد.

روش های انجام انجام کاشت مو تکه ای

کاشت مو تکه ای روشی برای انجام کاشت مو در افراد می باشد. کاشت مو تکه ای نوع پیوند مو می باشد که طی آن فولیکول موها را جا به جا می کنند تا قسمت هایی از پوست سر که خالی از مو شده است را بپوشانند. پزشکان کاشت مو تکه ای را از ایالات متحده آمریکا شروع کرده اند، اما تکنیک های کاشت مو تکه ای در سال های اخیر تغییرات و پیشرفت های زیادی کرده است.

کاشت مو تکه ای را جراح در مطلب انجام می دهد. برای انجام کاشت مو تکه ای، جراح پوست سر بیمار را پاک می کند. پزشک معمولا از یکی از دو روش زیر برای کاشت مو تکه ای استفاده می کند.

جراحی نوار فولیکولی  (FUSS)

کاشت مو تیکه ای

جراحی نوار فولیکولی در کاشت مو تکه ای

در کاشت مو تکه ای با استفاده از FUSS، جراح یک نوار از پوست به انداره ۶ تا ۱۰ اینچی را از پشت سر بیمار برداشته و آن را کنار می گذارد و پوست سر را ترمیم می کند. این ناحیه بلافاصله توسط موهای اطراف آن پنهان می شود. در کاشت مو تکه ایبه روش FUE، تیم جراحی فولیکول های مورد نیاز را استخراج می کند. سپس، فولیکول های مو را یکی پس از دیگری خارج می کنند و در محل مناسب می کارند.

سپس تیم جراح، نوار پوستی را که استخراج شده، به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ قسمت کوچک تقسیم می کند، هر کدام از این قسمت ها دارای یک یا چند فولیکول مو می باشد. در کاشت مو تکه ای، تعداد و نوع پیوند به عواملی مثل مو، کیفیت، رنگ و اندازه منطقه ای که در آن پیوند را دریافت می کند و همچنین میزان بودجه ای که برای این کار کنار می گذارد بستگی دارد.

پس از انجام این مراحل، جراح محلی از پوست را که قرار است فولیکول ها در آن قسمت کاشته شود، تمیز می کند و سپس با وسیله ای مخصوص مانند سوزن، سوراخ ها یا شکاف ها را ایجاد می کند و هر فولیکول را در یکی از سوراخ ها قرار می دهد. پزشک در این نوع کاشت مو تکه ای، احتمالا از طرف اعضای تیم دیگری نیز برای کمک به پیوند استفاده خواهد کرد.

بسته به اندازه پیوندی که شخص در کاشت مو تکه ای دریافت می کند، این روند حدود ۴ الی ۸ ساعت طول می کشد؛ اما اگر فردی تصور می کندکه بعد از کاشت مو تکه ای، ممکن است قسمتی از موهای خود را از دست بدهد یا اگر دوست دارد موهای ضخیم تر و پرپشت تری داشته باشد، ممکن است بعدا نیاز به یک روش دیگر هم داشته باشد.

اقدامات پزشک پس از کاشت مو تکه ای

کاشت مو تیکه ای

پس از کاشت مو تکه ای، پوست سر ممکن است بسیار دردناک باشد. برای کاهش این درد پس از کاشت مو تکه ای، پزشک معمولا برای چند روز داروهای ضد درد تجویز می کند. جراح پس از کاشت مو تکه ای، به مدت حداقل یک روز باندی را روی پوست سر بیمار قرار می دهد. او همچنین ممکن است برای کاهش تورم پوست سر بیمار پس از کاشت مو تکه ای، آنتی بیوتیک ها یا دارو های ضد التهابی را برای چند روز تجویز کند. اکثر افراد پس از کاشت مو تکه ای، قادر به بازگشت به سر کار ۲ تا ۵ روز پس از پیوند هستند.

در عرض ۲ تا ۳ هفته بعد از انجام کاشت مو تکه ای، موهای پیوند شده از بین می روند، اما چند ماه پس از آن شاهد رشد جدید موها خواهد بود. بیشتر افراد ۶۰ تا ۷۰ از درصد از رشد مویشان را پس از ۶ تا ۹ ماه مشاهده می کنند. بعضی از جراحان مینوکسیدیل (Rogaine) را که دارویی به منظور بهبود رشد مو پس از پیوند می باشد، تجویز می کنند، اما مشخص نیست که تا چه اندازه این دارو در رشئ مو موثر باشد.

هزینه های کاشت مو تکه ای

کاشت مو تیکه ای

قیمت کاشت مو تکه ای، به نوع کاشت، کیفیت کاشت و تعداد کاشت، مهارت جراح و … در کاشت مو تکه ای بستگی دارد. معمولا  اکثر بیمه ها بابت کاشت مو تکه ای هزینه ای پرداخت نمی کنند. معمولا هزینه هیچ کدام از عمل های زیبایی را بیمه تقبل نمی کند و کاشت مو تکه ای نیز از این امر مستثنی نیست.

مثل هر نوع جراحی دیگری، جراحی کاشت مو تکه ای نیز ممکن برخی عوارض برای بیمار داشته باشد که از جمله این عوارض کاشت مو تکه ای می توان به خونریزی، عفونت و همچنین امکان به وجود آمدن موهای زائد و رشد موهای جدید غیر طبیعی پس از کاشت مو تکه ای اشاره کرد.

در یک محدوده زمانی خاص پس از کاشت مو تکه ای، فولیکول های جدید شروع به رشد می کنند. معمولا التهاب یا عفونت فولیکول های مو را فولیکولیت می نامند که این مشکل با آنتی بیوتیک ها و انواع مختلف داروها قابل برطرف شدن می باشد. از عوارض دیگر گاشت مو تکه ای این است که ممکن است فرد ناگهان برخی از موهای اصلی را در ناحیه ای که پیوند خورده از دست بدهد؛ اما اغلب اوقات، این اتفاق پس از کاشت مو تکه ای دائمی نخواهد بود و موها دوباره پس از کاشت مو تکه ای شروع به رشد می کنند.

حتما قبل از کاشت مو تکه ای جلسه مشاوره ای با پزشک خود داشته باشید و در مورد عوارض و مزایایی که ممکن است این کاشت مو تکه ای برای شما داشته باشد صحبت کنید و حتما از وی در مورد درصد موفقیت و خطای کاشت مو تکه ای سوال کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای کاشت مو تکه ای و یا نوع کاشت بگیرید.

ترمیم مو تکه ای در کاشت مو جلوی سر

ترمیم مو در قسمت جلوی سر شامل دو نوع بازسازی کلی و بازسازی کوچک می باشد. علل کم مو بودن و یا طاس بودن سر افراد مخصوصا در مردان ناشی از پیشینه ژنتیکی، استرس و یا بیماری است؛ ریختن موها در قسمت جلوی سر در آقایان به مرور زمان باعث طاس شدن جلوی سر می شود و افراد مجبور می شوند کاشت مو جلوی سر انجام دهند.

در خانم ها هم ممکن است کم پشتی در قسمت جلوی سر آنها اتفاق افتد و مجبور باشند کاشت مو جلوی سر و یا ترمیم مو در این قسمت انجام دهند؛ خانم هایی که موهای خودشان را برای کیپ کردن با کش و یا کلیپس با شدتی زیاد به سمت عقب می کشند، در معرض ضعف ریشه ای و ریزش موها قرار می گیرند. با توجه به نتایج بالا، روش زندگی و پیشینه ارثی دو عامل بسیار مهم در میزان پرپشتی موهای سر در افراد مختلف به شمار می روند.

کاشت مو تیکه ای

ترمیم مو با کاشت چه تفاوتی دارد

ترمیم یا بازسازی مو یک نوع راه حل درمانی صد در صد برای جبران موهای از دست رفته می باشد.

تفاوتی که در کاشت مو تکه ای و ترمیم مو وجود دارد این است که در ترمیم مو  هیچ نوع از محدودیت ها مانند نداشتن بانک موی مناسب و … وجود نخواهد داشت. همچنین در بازسازی موها نیازی به موهای خود فرد نیست. بازسازی مو هم برای مردان و هم برای زنان قابل انجام است و حتی افرادی که هیچ نوع بانک موی مناسبی ندارند و اشخاصی که میزان ریزش موهای آنها بسیار فراوان است می توانند بازسازی مو را انجام دهند. در واقع بازسازی مو به نوعی تنها راه مخصوص برای درمان این افراد می باشد.

یکی از برتری هایی که ترمیم کردن مو نسبت به کاشت مو تکه ای دارد این است که در روش های مختلف کاشت مو تکه ای، موها ممکن است نخ نما شده و یا به شکلی پراکنده و نازیبا رشد پیدا کنند. متخصصین برای آنکه به راحتی بتوانند بازسازی مو را برای افراد مختلف انجام دهند، برای قسمت های مختلف سر، چند جای مختلف را در نظر می گیرند؛ ترمیم کردن مو در جلوی سر در سه قسمت مجزای قسمت پیشانی، قسمت شقیقه ها و قسمت های بالای سر  صورت می گیرد. انواع مختلف متدها برای بازسازی موها وجود دارد.

در حالت کلی ترمیم کردن مو به چندین متد مختلف در کلینیک ها و مراکز پوست و مو انجام می گردد که در ادامه ی متن به شرح برخی از آنها می پردازیم.

انواع روش های ترمیمی برای جلوی سر

1-ترمیم موها به نوع میکروپوینت
2-ترمیم مو با سبک HRT
3-ترمیم مو با سبک SUT
4-ترمیم مو با سبک HRP
5-ترمیم مو با سبک HRSو ترمیم و بازسازی موها با استفاده کردن از پروتزهایی از جنس نانو

ترمیم مو برای درمان یا زیبایی

کاشت مو تیکه ای

تکنیک‌هایی که در بالا شرح داده شد تنها قسمتی از روش‌های جدید ترمیمی برای موی جلوی سری هستند و هر یک از آن‌ها قیمتی کاملا متفاوت دارند. نکته‌ای که متخصصین باید به آن توجه کافی داشته باشند این موضوع است که بازسازی مو با قصد درمان بیمار انجام می‌گیرد و یا جنبه‌ی زیبایی‌شناسی ظاهری هم دارد؟

ترمیم کردن موهای جلوی سری عوارض خاص برای افراد ندارد ولی با توجه به آنکه برای بهبود سردرد، بیماران باید قرص‌های مسکنی هم مصرف کنند ممکن است عوارض ناشی از مصرف این مسکن‌ها در شخص مشاهده گردد. بعضی از تکنیک­های بازسازی یا ترمیم مو ممکن است با پوست سر بیمار ناسازگاری داشته باشد و معضلاتی در پوست برای افراد در پی داشته باشد.

عوارض کاشت مو

نازک شدن موقت مو:

یکی از عوارض کاشت مو ،نازک شدن موقت مو است که باعث می شود تا موی پیوند زده شده پس از جراحی اغلب ریزش می کند. اما این موها دوباره رشد خواهند کرد. احتمال ریزش موهای قبلی هم وجود دارد ولی این نوع ریزش پایدار نیست و پس از ۱-۲ ماه برطرف می شود.

خونریزی :

کاشت مو چه به روش FUE و چه به روش نواری انجام شود، معمولاً بر روی ناحیه اهدا کننده در پوست سر یک پانسمان گذاشته می‌شود تا فشار مختصری را بر روی این ناحیه وارد کند. این کار باعث می‌شود که خطر بروز خونریزی بعد از کاشت مو به حداقل برسد. بعد از پایان عمل کاشت مو ممکن است در ناحیه اهدا کننده یا ناحیه پذیرنده در پوست سر، کمی خونریزی وجود داشته باشد. اگر این خونریزی اتفاق بیفتد، معمولاً با گذاشتن یک گاز استریل و فشار دادن آرام آن بر روی سر به مدت چند دقیقه، می‌توان خونریزی را متوقف کرداگر خونریزی با چند بار فشار دادن مختصر بر روی پوست سر متوقف نمی‌شود، با پزشک خود  حتما تماس بگیرند.

کاشت مو تکه ای

کیست

کیست معمولاً زمانی رخ می دهد که فلوکوئیل های مو به پوست آسیب بزنند و به لایه های زیرین نفوذ کنند. کیست ها معمولا برجستگی هایی به اندازه جوش هستند و اغلب آسیبی نمی رسانند. البته نباید آن را دست کم گرفت و باید بدون تأخیر با پزشک مشورت کرد در اکثر موارد، کیست ها خود به خود محو می شوند.

بعد از کاشت مو چه کارهایی باید انجام داد

کاشت مو تکه ای

1-مرحله ی عمل و کاشت مو در حدود 4 تا 8 ساعت زمان می برد.اگرچه می توان بعد از عمل و فردای روز عمل به کار های عادی خود بپردازید ولی اگر امکان استراحت وجود دارد حدود 3 تا 5 روز پس از عمل را استراحت کنید تا شرایط بهتری داشته باشید.

2-به دلیل تزریق شدن دارو های آرام بخش و مسکن نیاز است تا روز عمل کسی را با خود بیاورید تا هنگام ترخیص شما را تا منزل همراهی نماید.

3-در روزهای اول پس از عمل به دلیل وجود خون خشک شده در مکان هایی که مو پیوند داده شده سعی کنید موی خود را به کسی نشان ندهید زیرا باعث حس بد در اطرافیان خواهد شد و امکان اینکه آن ها با قضاوت نا به جا شما را نا امید از این عمل کنند وجود دارد.

4-روز های اول پس از کاشت هنگامی که می خوابید و سرتان را روی بالش قرار می دهید مراقب باشید تا با تماس سر با بالش فولیکول های مو نریزند.اگر ریزش موی شما به صورت غیر طبیعی بود فورا به پزشک خود اطلاع دهید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =