کاشت مو حرفه‌ای

کاشت مو حرفه ای

کاشت مو حرفه‌ای

کاشت مو حرفه‌ای به روشی از جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، دانه به دانه و بدون آسیب از قسمت اهداکننده به قسمت در حال ریزش یا خالی از مو منتقل می‌شوند. این تکنیک معمولا برای درمان ریزش موی آقایان مورد استفاده قرار میگیرد و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه کم مو یا بی‌مو منتقل می‌شوند.

کاشت مو حرفه ای

همچنین از این تکنیک برای بازسازی ابرو، مژه، ریش، موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن ناحیه زخم‌های ناشی از تصادف یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاشت مو با پیوند پوست فرق دارد. در هر پیاز مو یک تا چهار تار مو به وجود می‌آید. اکنون در به‌روزترین تکنیک‌های کاشت مو، پیاز مو را بدون آسیب منتقل می¬کنند. درنتیجه این انتقال، ظاهر موهای کاشته شده طبیعی‌تر به نظر میرسد.

این روش کاشت، واحدهای فولیکولی یا به‌صورت مخفف شده FUT گفته می‌شود. موهای انتقالی به دو تکنیک کاملاً متفاوت جمع‌آوری می‌شوند. این عمل فوق‌العاده ظریف و تخصصی می¬باشد و تنها متخصصین پوست و مو مجاز به انجام آن خواهند بود.

تاریخچه کاشت مو حرفه‌ای

تاریخچه به‌کارگیری قسمت‌هایی از پوست سر که در آن ‌یک بافت از پوست سر همراه با منبع اصلی تولید خون آن به یک ناحیه بدون مو کاشته شود، به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد. به‌کارگیری تکنیکهای کاشت موی حرفه‌ای به دهه ۳۰ میلادی در کشور ژاپن برمی‌گردد که در آن زمان متخصصین از پیوندهای کوچک و حتی «پیوند‌های واحد فولیکولی» برای جایگزین کردن نواحی صدمه دیده ابرو یا مژه، استفاده می¬کردند.

کاشت مو حرفه ای

در آن موقع کوشش‌های آن‌ها موردتوجه عموم واقع نگردید و صدمات جنگ جهانی دوم به کشور آن‌ها پیشرفت‌های آن‌ها را تا دو دهه دیگر پنهان نمود. در اواخر دهه ۵۰، عصر جدید کاشت مو در دنیای غرب آغاز گردید، هنگامی‌که یک جراح پوست اهل آمریکا به نام نرمن ارنریش با استفاده از به‌کارگیری گرافت‌های آزاد دهنده در افراد دارای الگوی بدون مو در مردان شروع به آزمایش نمود.

تصور عموم بر این بود که موی کاشته شده از موی اولیه در منطقه گیرنده بیشتر رشد نخواهد کرد. ارنریش به همه ثابت کرد که به‌کارگیری چنین گرافت‌هایی باعث رشد موهای جدیدی در ناحیه بی‌مو می‌شود و پایداری آن‌ها نیز به همان مقدار می¬باشد. تا چندین سال بعد، متخصصین بر روی گرافت‌های کاشت موی کوچک‌تر کارکردند، ولی موفقیت بسیار اندک بود، چنان‌که به‌کارگیری گرافت‌های دو تا چهار میلی‌متری باعث ظاهر غیرطبیعی سر فرد و موهای به‌اصطلاح عروسکی میشد.

آغاز تحول کاشت مو از چه زمانی اغاز شد

در دهه ۸۰، آغاز به‌کارگیری از برش‌های نواری، جایگزین روش قبلی شد و متخصصی در برزیل تعداد بیشتری گرافت‌های کوچک را مورداستفاده قرار داد. در همان حال در کشور آمریکا متخصصی در یک جلسه درمانی شروع به استفاده از هزاران میکروگرافت کرد. در اواخر دهه ۸۰، جراحی دیگر از میکروسکوپ برجسته‌نما برای تبدیل یک نوار دهنده به میکروگرافت‌های کوچک استفاده کرد.

بعدازآن تکنیک کاشت موی واحد فولیکولی آغاز به شکل‌گیری نمود و شکاف گرافت‌ها و مقیاس آن‌ها به‌مراتب کوچک‌تر شد. این گرافت‌های کوچک‌تر به متخصصین این امکان را می¬دهد تا گرافت‌های واحد فولیکولی بیشتری را در ناحیه پذیرنده قرار دهند.

کاشت مو حرفه ای

برش‌های ساژیتال در کاشت مو حرفه‌ای

پس از موفقیت‌های پی‌درپی کسب‌شده متخصصین در سالهای اخیر، توجهات بیشتری به گرافت‌های کاشته شده معطوف گردید. اتخاذ تکنیک برش جانبی در آغاز سال ۲۰۰۰، سبب گردید تا متخصصین کاشت موی حرفه‌ای، دو تا چهار گرافت واحد فولیکولی موی افراد را انتخاب کنند که این سبب گردید موهای کاشته شده بر روی پوست سر قرارگیری بهتری داشته باشند و منطقه‌ای که ازنظر مو دارای فقر است را بهتر بپوشاند.

یک جنبه منفی این تکنیک این است که برش‌های جانبی سبب ازهم‌گسیختگی وضعیت رگ‌ها می¬شوند که این بیشتر از برش‌هایی است که موازی با شکاف سهمی جمجمه (ساژیتال) زده می‌شود. پس با توجه به این موضوع به‌کارگیری برش‌های ساژیتال سبب می¬گردد که موها و رگ‌های خونی کمتری، برش داده شوند.

کاشت مو حرفه ای

ویژگی‌های مثبت برش‌های ساژیتال

از این است که آن‌ها به‌طور بهتری به داخل فروبرده می‌شوند و از برش متقاطع فولیکول جلوگیری می‌نماید؛ که این خود سبب می¬گردد متخصصان احتیاجی به تراشیدن ناحیه پذیرنده نداشته باشند.

برش‌های جانبی موها را مانند حرف T برش می-دهند، ولی برش‌های ساژیتال به‌طور موازی و در میان موهای موجود صورت میپذیرد. به‌کارگیری تکنیک برش‌های جانبی در مقایسه با برش‌های ساژیتال در علم و تخصص کاشت مو بارها موردتوجه قرار گرفته است. بسیاری از متخصصین حرفه¬ای کاشت مو به‌صورت معمول از ترکیب این دو تکنیک بر اساس آنچه برای مراجعه‌کننده بهتر می‌باشد استفاده می‌کنند.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو حرفه‌ای

پس از انجام عمل کاشت مو اقداماتی باهدف مراقبت از ناحیه دریافت‌کننده گرافت‌های کاشت مو می¬بایست صورت پذیرد. می-بایست ناحیه‌ای که عمل کاشت مو در آن انجام پذیرفته است را دور از نور مستقیم خورشید قرارداد.

چه مدت پس از کاشت مو باید از شامپو استفاده کرد

تقریباً دو روز پس از جراحی برای شستشوی ناحیه تحت جراحی میبایست از شامپو استفاده کرد. البته تعدادی از پزشکان به مراجعه‌کنندگان خود توصیه میکنند یک روز پس از کاشت مو از شامپو استفاده کنند. استفاده از شامپو بسیار کلیدی میباشد چراکه مانع از دلمه بستن زخم در پیرامون محور مو میگردد. چراکه دلمه‌های پوستی به محور مو خواهند چسبید و ریسک ریزش فولیکول‌های موی به‌تازگی کاشته شده در مدت شش تا ده روز پس از جراحی افزایش مییابد.

کاشت مو حرفه ای

چه مدت پس از پیوند، موهای کاشته شده رشد کنند

در مدت هفته اول، تقریباً همه موهای کاشته شده، به دلیل تغییر مکانی که داشته‌اند صدمه پذیر هستند و احتمال ریزش را خواهند داشت. این حالت تقریبا عادی است. پس از گذشت دو الی سه ماه، موهای تازه‌ای از فولیکول‌های منتقل‌شده آغاز به تشکیل شدن می‌کنند. موهای مراجعه‌کنندگان به طرز معمولی آغاز به رشد و در مدت شش تا نه ماه پس‌ازآن ادامه به ضخیم شدن خواهند کرد. هرگونه ریزش موی احتمالی از نواحی‌ای که جراحی کاشت مو صورت نگرفته است، انجام می¬گیرد. تعدادی از مراجعه‌کنندگان برای جلوگیری از ریزش مو از دارو استفاده می‌کنند.

انواع روش‌های کاشت مو حرفه‌ای

• کاشت مو با روش اف ¬ای¬ تی: در این تکنیک به طور هماهنگ و تک به تک کاشت و برداشت صورت می¬پذیرد.
• کاشت مو با روش اف یو تی: در این تکنیک به‌صورت نواری از پشت سر مراجعه‌کننده، تمام ریشه‌های مو یکجا کاشته می¬شود
• کاشت مو به روش ایمن
• کاشت مو به روش پانچ
• کاشت مو از طریق یونیت و تخت تمام دیجیتال کاشت مو
• روش ترکیبی با تکنیک FUT و FIT

کاشت مو حرفه ای

مزاياي کاشت مو حرفه‌ای به روش FIT

• مکان برداشت برای پيوند مو در پشت سر غیرقابل رويت میباشد
• پوست محل كاشت مو كاملا طبيعي و عاری از فرورفتگي و برجستگي است
• ازنظر ظاهری موهاي كاشته شده كاملا طبيعي است
• ازنظر تراكم، بالاترین حد ممكن كاشت مو در يك جلسه
• بالا بودن درصد رشد مو پس از کاشت
• خط رویش بسیار طبیعی در مقایسه با سایر روش‌ها
• امكان تكرار جلسات كاشت مو به فواصل شش‌ماهه حتي تا چهار بار جهت تكميل پوشش ناحيه طاس يا پرپشت‌تر كردن ناحيه
• استفاده از موهاي بدن جهت پيوند مو به سر در صورت احتیاج وجود دارد
• به دليل سرپایی بودن احتیاجی به دوران نقاهت نمی‌باشد
• نیازی به مراجعه بعد از عمل وجود ندارد

نکاتی که باید قبل از کاشت مو حرفه‌ای بدانید

چنانچه ریزش مو یا عقب رفتگی موی سر دارید و قصد دارید اقدامی در مورد آن انجام صورت دهید، کاشت مو می‌تواند به‌طور بالقوه ایده خوبی باشد. اگر می‌خواهید کاشت موی موفقیت‌آمیزی داشته باشید قبل از اینکه کاشت مو را در انجام دهید، موارد زیر را فراموش نکنید:

کاشت مو حرف ای

چنانچه موهای فرد به‌طور ژنتیکی به DHT حساس باشند، پس از کاشت مو احتمال دارد ریزش موی وی ادامه یابد. این یعنی مو در اطراف مناطق کاشت باریک و نازک می‌شود، درحالی‌که مو پیوند شده ضخیم و سالم باقی مانده است. به همین دلیل، بیشتر متخصصین پیوند مو با استفاده از فیناستراید و یا مینوکسیدیل و دیگر داروهای جلوگیری از ریزش مو را پس از عمل توصیه می¬کنند تا میزان ریزش مو به حداقل برسد.

تمام روشهای کاشت مو، ازجمله FUI، سبب زخم شدگی می‌شوند. FUT زخمی وسیع تولید می‌کند، درحالی‌که FUI صدها زخم کوچک و گسترده در پشت پوست ظاهر می‌سازد. چنانچه موهای تیره و ضخیم در پشت پوست سر وجود داشته باشد، امکان پنهان بودن زخم وجود دارد. یک عامل کلیدی در تعیین اینکه چگونه پیوند موی خود را ارزیابی کنید، سطح مهارت و تجربه متخصص است. یک متخصص مجرب را باید یافت تا کاشت موی طبیعی و زیبایی صورت بگیرد. طبق اصول کلی، انتخاب بهترین متخصص بسیار مهم است.

ریزش مو در دوران بارداری

کاشت مو حرفه ای

مو ساختار بسیار پیچیده ای دارد و به همین دلیل تا سالیان سال علت ریزش مو نامشخص بود. تا اینکه پس از بررسی و مشخص شدن ساختار مو، متخصصین به دلایلی که می تواند باعث ایجاد اختلال در چنین ساختار پیچیده ای شود و باعث ریزش آن شود پی بردند. در دوران بارداری بسیاری از بانوان با مشکل ریزش مو مواجه می شوند. این ریزش مو دلایل زیادی می تواند داشته باشد از جمله موارد زیر :

1- عوامل ژنتیکی :

اگر مادر شما پس از زایمان شما دچار ریزش مو شده است احتمال زیادی دارد که شما نیز در دوران بارداری با ریزش مو مواجه شوید.

2-بیماری ومصرف دارو :

برخی بیماری ها مانند دیابت و عفونت های قارچی که ممکن است در هرجایی از پوست بدن رخ دهد می تواند باعث ریزش مو شود. همچنین مصرف برخی داروها مانند داروی فشار خون و استرس، می تواند عاملی برای ریزش مو شود.

3- از کار افتادن غدد درقی :

کاهش تولید هورمون تیروئید در بدن می تواند به از کار افتادن یا کاهش فعالیت غدد منجر شود و بلطبع باعث ریزش مو شود. این نوع ریزش در بین بانوان رایج است.

کاشت مو حرفه ای

4-کم خونی :

کم خونی به کاهش مقدار گلبولهای قرمز خون اشاره دارد که باعث ریزش مو می شود.

5- PCOS :

نوعی عدم تعادل هورمونی به نام اختصاری PCOS وجود دارد که در بانوان رایج است و باعث می شود در تخمدان زنان، هورمونهای مردانه تولید شود که این امر باعث افزایش رشد موها در بدن و ریزش موها در اطراف سر می شود.

6-سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک به یکی از مهمترین اختلالات هورمونی شناخته می شود، این اختلال باعث می شود تا مقدار زیادی هورمون مردانه توسط تخمدان تولید شود. این اختلال در اغلب موارد با رشد بیشتر مو همراه بوده و گاهی اوقات نیز عوارضی مانند ریزش مو نیز از خود به جای می گذارد.

راه های درمان ریزش مو در دوران بارداری

پزشکان راه حل های بسیاری برای کاهش ریزش مو در این دوران ارائه می دهند که در ادامه به 6 راه حل اشاره می کنم.

1- تغییر دادن نحوه مراقبت از موها :

به گفته متخصصان بهتر است بانوان در دوران بارداری محوه مراقبت از موهایشان را تغییر بدهند به عنوان مثال از سرم های تقویتی مو استفاده کنند، اگر از سشوار برای خشک کردن مو استفاده می کنند از حالت سرد ان استفاده کنند و…

2-پوست سرتان را چرپ کنید :

چرب کردن پوست سر، دوبار در هفته قبل از خواب به تغذیه مو کمک می کند. پوست سرتان را می توانید با روغن هایی مثل روغن زیتون چرب کنید و ماساژ بدهید.

3- از فراورده های ارگانیک استفاده کنید :

چون استفاده ازمحصولات شیمیایی می تواند باعث عفونت یا آلرژی پوست سر می شود پزشکان پیشنهاد می کنند در دوران بارداری از محصولات ارگانیک استفاده شود.

کاشت مو حرفه ای

4- رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید :

در دوران بارداری یک سبد غذایی سالم با ویتامینهای ضروری و مواد معدنی که برای بدن ضروری است را داشته باشید چون کمبود پروتئین و ویتامین هایی مانند A,B,C و روی باعث ریزش مو می شود.

5- مدیتیشن انجام دهید :

در دوران بارداری اصلا نگران نباشید سعی کنید شاد باشید چون استرس یک عامل مهم در ریزش مو محسوب می شود.

6- داروهای گیاهی استفاده کنید :

بر اساس تجربه ثابت شده داروهای گیاهی مانند آلوئه ورا را تاثیر ویژه ای در برطرف کردن اغلب مشکلات پوست و مو دارد بنابراین در این دوران از این داروهای گیاهی استفاده کنید.در پایان باید گفت درست است که همه بانوان در دوران بارداری تجربه متفاوتی از ریزش مو خواهند داشت اما این فرآیند، فرآیندی است طبیعی که می توان آنرا کنترل کرد در نتیجه به بانوان پیشنهاد می شود در این خصوص با پزشکان متخصص مشورت کنند و سر خود هیچ اقدامی انجام ندهند.

درصد اندک موفقیت کاشت مو در زنان

طاسی و ریزش مو در مردان شایعتر است، به گونه‌ای که بیش از 90 درصد مراجعان کاشت مو را مردان تشکیل می‌دهند، اما در این میان، زنان نیز گاه به دلیل مواجهه با این مشکل برای کاشت مو اقدام می‌کنند.میزان موفقیت کاشت مو در زنان کمتر از مردان است چرا که اغلب زنانی که نیاز به کاشت مو پیدا می‌کنند، پشت موی مناسبی ندارند. متخصص پوست و مو، وراثت و ژنتیک را دلیل ضعیف بودن پشت مو در زنان عنوان می‌کند و می‌گوید: اقدامات درمانی پیش از جراحی برای زنان فایده‌ای ندارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =